Feyzioğlu'ndan Soma yorumu: Hukuka dair bildiklerimiz uygulanmadıArtı Gerçek

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma davasında çıkan karar için, 'Bu kadar tedbirsizlik ancak kasten olabilir. Kararı adil yargılama açısından içimize sindiremiyoruz' dedi.ARTI GERÇEK - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma davasında çıkan kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Feyzioğlu, "Vicdanımız rahatsız. Hukuka dair bildiklerimiz uygulanmadı" dedi.

Feyzioğlu şunları söyledi:

"Bugünkü hükmü adil yargılama açısından içimize sindiremiyoruz. Adil yargılama hakkı bizzat HSK tarafından ihlal edilmiştir. Yüzlerce mağdur tanığı doğrudan doğruya dinleyen, madene inip keşif yapan, duruşmayı baştan sona götüren mahkeme başkanı ve heyet dosya karara çıkmaya hazırken, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın Ceza Muhakemesi Kanunu'nun doğrudan doğruyalık ve bağlılık ilkeleri hiçe sayılarak değiştirilmiştir. Bu durum adil yargılamayı etkilemiştir. Vatandaşların yargıya güvenini sarsmıştır. Dolayısıyla verilen cezalarla kusurun ağırlığı arasında orantı bulunmadığı düşüncesini insanlarda haklı olarak pekiştirmiştir.

İLGİLİ HABER: SOMA DAVASI'NDA KARAR AÇIKLANDI, AİLELER İSYAN ETTİ

'BU KADAR TEDBİRSİZLİK ANCAK KASTEN OLABİLİR'

Türkiye Barolar Birliği olarak konunun Türkiye'deki bilinen en iyi uzmanlarına ayrıntılı raporlar hazırlatmıştık. Gördük ki bu kadar çok tedbirsizlik, ihmal ancak kasten olabilir. Buradaki kasıt bu madeni işletip para kazanan kişilerin, insan hayatından tasarruf ederek kârlarını arttırmalarıdır. 'Madenciler ölürse ölsün' demiştir bu kişiler.

'MAHKEME ADETA BİR OTOBÜS KAZASINDA BİR KAÇ TEDBİRSİZLİĞİ CEZALANDIRIR GİBİ YAKLAŞTI'

Mahkeme, iddianameye rağmen yöneticileri kasten adam öldürmekten değil taksirli fiillerinden dolayı mahkûm etti. Kimine basit taksir dedi, kimine bilinçli taksir. Cezaları taksir maddesi içinde üst sınırlara yakın verdi. 'Tutukluluklara devam' dedi fakat 301 insanın ölümünü değil de adeta bir otobüs kazasında birkaç tedbirsizliği cezalandırır gibi yaklaştı. Hükmün vicdanı yaralamasının sebebi bu. Arzu ederdik ki; insanların hayatlarını hiçe sayıp para kazananlar suçlarının karşılığı cezaları alsınlar ki başka ölümler önlensin, bir daha hiçbir patron parasını verip insan hayatından tasarruf ettirebileceği yönetici bulamasın. Takip etmeye elbette devam edeceğiz. Davayı ilk günden beri takip eden tüm barolarımıza başta Manisa Barosu olmak üzere teşekkür ediyorum."

İLGİLİ HABER: 'SOMA'DA ADALET GÖÇÜK ALTINDA'