Filipinler Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden çekiliyor



Artı Gerçek

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkesinin Uluslararası Ceza Mahkemesi üyeliğine son vermeyi planladığını açıkladı


HABER MERKEZİ - Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, uyuşturucuya karşı mücadele konusunda polise "vur" emri vermiş ve ardından yürütülen kampanyada dört binden fazla kişinin infaz edildiğine dair haberler dünya kamuoyuna yansımıştı. Bu iddiaların ardından Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Duterte hakkında soruşturma başlatmıştı. Duterte soruşturmaya karşı ülkesinin UCM üyeliğine son vermeyi planladığını açıkladı.    

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Duterte ön soruşturmanın zamansız olduğunu öne sürdü ve "BM özel raportörlerinin beni binlerce yargısız infaza neden olan acımasız ve kalpsiz bir insan hakları ihlalcisi olarak gösteme çabalarının bir parçası olarak gözüküyor" dedi. 

Duterte açıklamasında uyuşturucuyla mücadele kampanyasını da savundu ve "ölümler meşru polis operasyonları sırasında öldürme niyeti olmadan yaşandı. Polis memurlarının şüphelilerin sert direnişi nedeniyle hayatları riske girdiğinde kendilerini savunması bizim ceza yasamıza göre haklı bir durum" dedi.