'Filisitin'in cesur kızı' yargılanıyorArtı Gerçek

Bir İsrail askerine tokat attığı videoyla gündeme gelen ve 'Filistin'in cesur kızı' olarak bilinen Ahed Tamimi, İsrail'deki bir askeri mahkemede yargılanmaya başlandı.


HABER MERKEZİ -  15 Aralık 2017'de İsrail askerine tokat attığında 16 yaşında olan Ahed Tamimi, annesi Neriman tarafından görüntülenen olayda İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan Nabi Saleh köyündeki evinin önüne gelen iki İsrail askerine bağırmış, tokat atmış ve itmişti. Sosyal medyada kısa sürede viral hale gelen görüntülerle 'Filistin'in cesur kızı' olarak tanınan Tamimi, aralarında "güvenlik güçlerine saldırmak ve şiddeti kışkırtmak"ın da bulunduğu 12 farklı suçlama ile yargılanıyor. Tamimi'nin İsrail'deki bir askeri mahkemede yargılanmasına başlandı. 

Tamimi suçlu bulunursa, uzun bir hapis cezası alabilir.

Tamimi 16 yaşındayken tutuklanmış, hapisteyken 17 yaşına girmişti.

Uluslararası Af Örgütü Ahed Tamimi'nin serbest bırakılması çağrısında bulunurken, İsrail'i Filistinli çocuklara ayrımcı muamele yapmakla suçladı. İnsan hakları örgütleri de Ahed Tamimi vakasının İsrail'in Filistinli çocuklara kötü davranışını ortaya koyduğunu söylüyor.

İsrail Ordusu, son üç yılda 18 yaşın altındaki bin 400 Filistinli çocuğun özel askeri mahkemelerde yargılandığını açıkladı. İnsan hakları örgütleriyse İsrail'deki bu sistemi eleştiriyor ve temel hakların ve adil yargılama hakkının garanti altına alınmadığını belirtiyor. (BBC Türkçe)