Financial Times: Türk Lirası tepetaklakArtı Gerçek

Sabah saatlerinde dolar 6 liranın, euro da 7 liranın üzerine çıkmıştı.
ARTI GERÇEK - İngiliz Financial Times gazetesinin internet sitesinde gece yarısından bu yana Türk Lirası'nda yaşanan dramatik artış değerlendirildi.

Financial Times, sabah saatlerinde doların 6 lirayı, euronun da 7 lirayı aşmasıyla ilgili olarak "Avrupa Merkez Bankası, Türk Lirası'nda yaşanan dramatik değer kaybı sonrası, BBVA , UniCredit , BNP Paribas gibi EuroBölgesi'nin en büyük bankalarının Türkiye'deki risklerinden giderek daha fazla endişe duyuyor" yorumunda bulundu.

Haberde, Euro Bölgesi finans piyasasının gözetimi görevini de yürüten Avrupa Merkez Bankası'nın durumu henüz kritik olarak görmediği, ancak BBVA , UniCredit ve BNP Paribas gibi Türkiye'de ciddi operasyonları olan bankaların özellikle risk altında oldukları değerlendirildi.

 Gazeteye göre, Avrupa Merkez Bankası'nın endişelenmesinin nedeni, Türk kredi kullanıcılarının TL'de zayıflığa karşı koruma almamış olabilecekleri ve döviz cinsinden kredilerde temerrütlerin başlaması riski. Financial Times, Türk bankacılık sektörünün varlıklarının yüzde 40 kadarı döviz cinsinden krediler olduğuna dikkat çekti.

İLGİLİ HABER: ERDOĞAN: ONLARIN DOLARI VARSA BİZİM DE ALLAHIMIZ VAR

'PİYASALAR ERDOĞAN'A OLAN GÜVENİNİ KAYBETTİ'

Renaissance Capital'de çalışan ekonomist Charles Robertson, "Piyasalar damadının maliye bakanı olduğu yapıya, Merkez Bankası'nın istediği gibi hareket etme yeteneğine yani Erdoğan'ın bu üçlü yapıya olan güvenini kaybetti" yorumunda bulundu.

Rabobank'ta döviz stratejisi uzmanı olarak çalışan Jane Foley de Erdoğan'ın dün geceki "cüretkar" yorumları piyasaların Türk hükümetinin para politikasını sıkılaştırması ya da ekonomik reform yapması konusundaki umutlarını azalttı" görüşünü dile getirdi.

Foley, "Bu bakımdan bakıldığında piyasalar doğal bir güç haline geldi. Türkiye'nin çok büyük bir cari açığı var ve bu da ülkeyi uluslararası kurtarıcıların kaprislerine karşı kırılgan hale getiriyor" dedi.  (DIŞ HABERLER)