Fransa Trump'ı yalanladı: NATO için bütçeyi 2024'te artıracağızArtı Gerçek

Trump, NATO üyelerinin harcamaları artırmayı kabul ettiğini söylemişti.ABD Başkanı Donald Trump'ın diğer liderleri savunma harcamalarını hemen şimdi artırmaya ikna ettiği açıklamasına Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan yalanlama geldi. Macron, "GSYİH'nın yüzde 2'sini savunmaya harcamayı 2024'te gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

ABD Başkanı'nın ardından basın toplantısı düzenleyen Macron, ''Trump asla NATO'dan çıkmakla tehdit etmedi, ne özel görüşmelerde ne herkese açık görüşmelerde bir an bile böyle bir tehditte bulundu'' dedi.

Trump'ın diğer liderlere GSYİH'nın yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırma hedefini 2024'te değil de hemen gerçekleştirme talebini kabul ettirdiği açıklamasını yalanlayan Fransa Cumhurbaşkanı ''Dün çok ayrıntılı bir zirve sonuç bildirisi yayımladık. 2024'te yüzde 2 hedefini teyit ediyor. Hepsi bu'' dedi.

İLGİLİ HABER: TRUMP: NATO ÜYELERİ HARCAMAYI ARTIRMAYI KABUL ETTİ

TRUMP 'KABUL ETTİLER' DEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, NATO üyelerinin GSYİH'nin yüzde 2'si kadar savunma harcaması hedefini 2024 yılı yerine hemen şimdi gerçekleştirmesini talep etmişti. Bunun üzerine NATO zirvesinde liderler programda olmayan acil toplantı düzenlemiş,. ABD'nin NATO'dan ayrılacağı iddiaları sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Trump ''Kabul ettiler'' açıklaması yapmıştı.(DIŞ HABERLER SERVİSİ)