Erdoğan'a kamu kaynakları diğer adaylara sınırlı bağışArtı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan YSK kararı ile kamu kaynaklarını kullanırken diğer adaylar seçmen bağışlarıyla kampanya yürütecek.

Esra KOÇAK MAYDA 

POLİTİKA- Yüksek Seçim Kurulu’nun Cumhurbaşkanı kesin aday listelerini Resmi Gazete’de yayımlaması ile cumhurbaşkanı adaylarının propaganda süreci de başlamış oldu. Propaganda kampanyası sürecinde yapılacak harcamalarda ise büyük eşitsizlikler var. 

'ERDOĞAN KAMU KAYNAKLARINI KULLANABİLECEK' 

Yüksek Seçim Kurulu, 1 Mayıs 2018’de verdiği bir karar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı adaylarına yönelik seçim yasaklarından muaf tutmuştu. Bu kapsamda, Erdoğan’a, basın yayın tarafsızlığı, adaylarının mal bildiriminde bulunulması, bir adaya en fazla 13 bin 916 TL bağışta bulunulması, kamu araçlarının kullanılmaması gibi yasaklar uygulanmayacak. 

'EŞİTSİZ PROPAGANDA'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası kapsamında yararlanacağı haklar ile beş rakibinin yararlanacağı kısıtlı haklar; hukukçulara göre eşitsizliği de beraberinde getiriyor. Yargıtay eski Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, konuyla ilgili, “Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası’nda Cumhurbaşkanına ilişkin kamu kaynağı yasağı yer almamış ise de Anayasaya ve İnsan hakları sözleşmesine göre eşit yarış kuralı esas olduğuna göre YSK her türlü önlemi alma yükümlülüğüne sahiptir. Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesi gereği cumhurbaşkanı da kamu kaynaklarını kullanma yasağına tabidir demelidir.”

İNCE BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATTI

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise seçim kampanyasını sürdürebilmek için bağış kampanyası başlattı. Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın TBMM Şubesi’nde bağış hesabı açtıran İnce, seçmenlerine de bağış yapma çağrısında bulundu. 

'BAĞIŞTA DA SINIR'

Yasaya göre, bir kişi en fazla 13 bin 916 TL bağışta bulunabilecek. Bu bedeli aşan miktarlar yasaya göre Hazine’ye devredilecek. Bir diğer kısıtlama ise bağış yapanların kimliklerine yönelik. Bağış yapanlar TC kimlik numaralarını bildirerek, bağış yapmak zorundalar. TC kimlik numaralarını bildirmeyenlerin bağışları da Hazine’ye devredilecek. Cumhurbaşkanı adayı bu bağışların hepsini kampanya sürecinde kullanmak zorunda. Kampanya bitiminde kullanılmayan miktar da Hazine’ye kalacak. İnce bu kampanya için gençlerden de 1 TL borç isteyeceğini söylemişti. 

PARTİLER DESTEK VEREMEYECEK 

Yasaya göre Cumhurbaşkanı adayları sadece seçmenlerden aldıkları bağışlarla kampanyalarını sürdürebilecek. 16 Nisan Anayasa Referandumu'nun ardından, Cumhurbaşkanlığı seçim sistemine yönelik uyum yasalarının bazıları çıkmamıştı. Çıkmayan yasalar arasında Cumhurbaşkanı adaylarının propaganda masrafları da yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı Seçim Yasası’nın 14'üncü maddesi “Adaylar, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamazlar” hükmünü içeriyor. Siyasi Partiler, tüzel kişilik olarak kabul edildiği için bu madde uyarınca Cumhurbaşkanı adayına yardımda bulunamıyor. 

Cumhurbaşkanı Seçim Yasası düzenlenirken Cumhurbaşkanı adaylarının Partili olmasına yönelik yasak vardı. 16 Nisan Anayasa Referandumu ile bu yasak kalktı. Ancak uyum yasaları çıkarılmadığı için Cumhurbaşkanı Seçim Yasasında, Partili Cumhurbaşkanının Partisi’nden yardım alabilmesi sağlanmadı. (ARTI GERÇEK)