'Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım'Artı Gerçek

Önce Çocuklar Derneği öncülüğünde kentte bulunan sivil toplum örgütlerinin kolektif bir şekilde organize ettiği Sur Çocuk Festivali yarın başlıyor.


Diyarbakır'da Önce Çocuklar Derneği öncülüğünde aralarında Ma Music Center, Amed Şehir Tiyatrosu, Zarok TV, ÇocukÇA, Ekoloji Derneği, ZimZim, Ortadoğu Sinema Derneği, Anadolu Kültür ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği’nin (MED DER) de bulunduğu çok sayıda kurum tarafından organize edilen Sur Çocuk Festivali yarın başlıyor.

'GELİN ÇOCUKLARIN KAHKAHALARINDA BULUŞALIM'

Festivalle ilgili Laleş Sanatevi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya HDP Milletvekili Remziye Tosun, Sur Belediyesi Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve etkinliğe destek veren kurum temsilcileri katıldı.

Basın açıklamasında festivalle ilgili, “Son Yıllarda OHAL Uygulamaları, iç göç ve yoksullukla yaşam mücadelesi veren Sur İlçemizde tüm bu süreçlerin tanıkları ve mağdurları olan çocuklar için organize ettiğimiz bu festivalin çok temel bir amacı var. Coğrafyamızın, kültürümüzün ve dilimizin, zenginliklerinin izini sürmek. Kültürel aktarımı eksik çocuk, köksüz bir fidana benzer, bizler o kökleri kurma çabasıyla ana dilinde aktarım niteliği taşıyan etkinlikler planladık. Ahmedê Xanî’nin, Ayşe Şan’ın ve El Cezeri’nin izini sürmek. Diğer bir amacı buluşmak, kucaklaşmak” denildi.

7-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin sloganı ise “Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım” olarak belirlendi. Festivalde Sokak Oyunları, Ritim, Darbuka Atölyesi, Stranbêjî Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Kil ve Çamur Atölyesi, Taş Boyama, Resim, Fotoğraf, Halk Oyunları, Pandomim, Çizgi Film, Masal Yazım, Erbane Atölyeleri yanı sıra Kürtçe animasyon film gösterimi, Kürtçe tiyatro oyunları, doğa yürüyüşü, çocuk konseri, skeç, sergi, kitap okuma ve uçurtma şenliği etkinlikleri düzenlenecek.

Organize eden kurumlarla birlikte ev sahipliğini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi’nin yaptığı festivale tüm çocuklar davet edildi. Festivalin detaylı planına Sur Belediyesinin resmi web sitesinden ulaşılabilir.