Gezici’den ‘İnce’ anketArtı Gerçek

Gezici Araştırma CHP’nin adayı olacağı ifade edilen Muharrem İnce’nin oy oranını açıkladı.Rıfat DOĞAN


POLİTİKA - Gezici Araştırma şirketinin anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçeceğini düşünenlerin oranı yüzde 70.

Anket sonucuna göre Akşener’in ikinci tura kalması durumunda, Erdoğan için yarış çok çekişmeli geçecek..

AKŞENER İNCE’Yİ GEÇİYOR

Ankete göre 24 Haziran seçimlerinin ilk turunda AKP-MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı olan Erdoğan yüzde 46-47, Akşener yüzde 28-29, CHP’nin muhtemel adaylarından biri olan İnce yüzde 18-19 ve HDP adayı olması beklenen Demirtaş ise yüzde 8-9 civarında oy alıyor.

Gezici Araştırma şirketine göre önemli ve hesaba katılması gereken bir unsur da 2015 seçimlerinden beri oy kullanma hakkını elde etmiş gençlerin gösterdiği seçmen davranışı. Gezici anketinde bu gençlerin toplamı içinde sandığa ilk defa gidip oy kullanacağım diyenlerin oranı % 4,5 iken, bu gruba giren seçmenlerin % 62’sinin Akşener’e oy vereceği ifade ediliyor. Ankette, Z Kuşağı olarak ifade edilen bu kitlenin mevcut geleneksel siyasi kalıplar dışında konvansiyonel yaklaşımlarla oyları etkilenebilecek bir kitle olmadığından, bu gençlerin daha özgür ve refah seviyesi yüksek bir yaşam isteyen gençler olduğu bilgisine yer veriliyor.

Muhalefetin Suriye konusundaki yaklaşımının halk tarafından olumlu algılandığı da anket detaylarında yer aldı.

“SEÇMEN, CUMHUR İTTİFAKI’NDAN UZAKLAŞIYOR”

Sonuçlara ilişkin Artı Gerçek’e değerlendirme yapan Gezici Anket’in sahibi Murat Gezici halkın ekonomik sorunlar nedeniyle Cumhur İttifakı’ndan ve AKP’den uzaklaştığını belirterek şunları söyledi:

“Sn. Recep Tayyip Erdoğan’nın kesinleştirdiği erken seçim Türk halkının yakın dönemde yüzleştiği en derin ekonomik ve siyasal sorunlarla çevrildiği bir dönemde gerçekleşecektir. Ak Parti’ye oy veren seçmenlerin üçte birinin geçmiş dönemde merkeze yakın partilere oy vermiş ekonomik ve sosyal göstergelerden hızlı şekilde etkilenen, tam anlamıyla sadık olmayan bir kitle olduğu görülmektedir. Bu seçmenin her geçen gün Cumhur ittifakı’ndan yani Ak Parti iktidarından uzaklaştığını söyleyebiliriz.”

Tablo 1. Araştırmaya Katılan Halkın AKP ve MHP’nin Yaptığı İttifaka Oy Verip Vermeyeceğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın AKP ve MHP’nin yaptığı ittifaka oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde, % 34,2’si AKP ve MHP’nin İttifakına oy vereceğini ifade ederken, % 10,8’i belki oy verebileceğini, % 44,5’i ise kesinlikle oy vermeyeceğini ifade etmektedir.

Tablo 2. Araştırmaya Katılan Halka Göre AKP ve MHP İttifakının En Önemli Nedeninin Ne Olabileceğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halka göre AKP ve MHP İttifakının en önemli nedeninin ne olabileceğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 28,2’si MHP’nin Meclise girememe kaygısının olduğu ifade ederken, % 26,4’ü AKP Cumhurbaşkanlığı seçiminde 50 artı 1’i bulmak için ittifak yaptığını ifade etmektedir. % 37,6’sı ise Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiği ve daha güçlü bir iktidar olabilmek için ittifak yaptıklarını ifade etmektedir.

Tablo 3. (Olasılıklı tablo +-2.9 hata payı sınırları içinde). Araştırmaya Katılan Halkın Şuan Bir Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın olası bir erken genel seçimde hangi partiye oy vereceğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 50,72’si AKP+MHP ittifakına oy vermek istediğini ifade ederken % 18,53’ü CHP’ye, % 19,40’u İYİ Parti’ye ve % 10,06’sı HDP’ye oy vereceğini ifade etmektedir. (ARTI GERÇEK)