Gülmen: Eskişehir'deki saldırıyla daha çok karşılaşacağızArtı Gerçek

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki silahlı saldırının ardındaki vahameti, aynı üniversiteden KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen Artı Gerçek'e değerlendirdi.ARTI  GERÇEK - Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne elinde tabancayla gelen Volkan Bayar adlı araştırma görevlisi, 4 akademik personeli öldürdükten sonra elindeki tabancayla polise teslim oldu.

Üniversitede yaşanan bu durumun vehametini Prof. Dr. Ayşe Aypay'ın anlatımları daha da somutlaştırdı. Üniversitede yaşanan süreci "Keşke başsağlığı dileği yerine arkadaşlarımızı hayatta görmek mümkün olsaydı. Defalarca şikayet ettik. Eşimi FETÖ'cü olduğunu suçlamasının hemen ardından şikayette bulunduk. Volkan Bayar yüzünden çok mağduriyet yaşadık" sözleriyle anlatan Aypay, saldırgan Volkan Bayar'ın fakülte koridorunda daha önce de "24 kurşuna bakar bu mesele" diyerek akademisyenleri tehdit ettiğini söyledi.

İhbarcılığın, muhbirliğin kol gezdiği üniversitelerden biri olan Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde yaşananları yine aynı üniversiteden KHK ile ihraç edilen ve mesleğine geri dönebilmek için 324 gün açlık grevi eylemi yapan akademisyen Nuriye Gülmen' sorduk.

GÜLMEN: MUHBİRLİK VE İTİRAFÇILIĞIN TEŞVİK EDİLDİĞİ BİR ÜLKEDE YAŞANANLAR DOĞAL'

Yaşananların, üzücü ama şaşırtıcı olmadığını belirten Gülmen, muhbirlik ve itirafçılığın teşvik edildiği bir ülkede böyle tablolarla daha çok karşılaşacağımızı söyledi:

"İşin iç yüzünü bilmediğim için ayrıntılı bir şey demem mümkün değil ama itirafçılığın ve muhbirliğin teşvik edildiği yerlerde bunların olması çok doğal. Bu Osmangazi Üniversitesi olmaz başka bir okul da olabilirdi. Her üniversite zaten bir AKP cumhuriyeti. Devrimcilere ve demokratlara düşman. İhbarcılık, muhbirlik teşvik ediliyor. Bizim olmadığımız yerlerde; doğruyu, ahlakı savunan insanların olmadığı yerlerde yani bunların tam tersinin teşvik edildiği yerlerde böyle sonuçların olması açıkçası şaşırtıcı değil, çok doğal. Elbette çok üzücü ama bundan böyle de benzer tablolarla karşılaşacağımızı düşünüyorum."