Üs bölgesinde mühimmat deposu patladı: 25 yaralı, 7 kayıpArtı Gerçek

Hakkari Valiliği önce top atışı sırasında arızalı mühimmatın infilak ettiğini, ikinci açıklamada ise patlamanın mühimmat deposunda yaşandığını açıkladı. Patlamaya yayın yasağı getirildi.Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Ortaklar köyündeki üs bölgesinde bulunan karakolda mühimmat deposu inifilak etti. Patlamada 25 asker yaralandı, 7 askerin ise akıbeti belirsiz.

Olay Sülgü Tepe üs bölgesindeki karakolda yaşandı. Konuyla ilgili Hakkari Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada  "09.11.2018 günü İlimiz Şemdinli İlçesi Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesinde top atışı yapıldığı esnada arızalı mühimmatın infilak etmesi sonucu askeri personellerimiz yaralanmıştır" denildi.

Valilik, ikinci açıklamada ise patlamanın mühimmat deposunda meydana geldiğini duyurdu. Açıklamada "09.11.2018 günü İlimiz Şemdinli İlçesi Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesinde mühimmat deposunda  meydana gelen patlama sonucu askeri personellerimiz yaralanmıştır" ifadeleri yer aldı.

Milli Savunma Bakanlığı ise 25 askerin yaralandığını açıklarken yedi askerin de arandığını bildirdi.

Bakanlığın açıklaması şöyle: “Hakkari’de bir üs bölgemizde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonucunda yaralanan 25 kahraman silah arkadaşımız süratle hastaneye tahliye edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Yedi kahraman silah arkadaşımıza ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır.”

YARALILAR, HAKKARİ VE YÜKSEKOVA'DAKİ HASTANELERE KALDIRILDI

Yaralı askerler, helikopterle üs bölgesinden indirildikten sonra ambulanslarla Hakkari ve Yüksekova Devlet Hastanelerine kaldırıldı.

YAYIN YASAĞI GELDİ

Hakkari'nin Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği, patlamaya ilişkin yayın yasağı kararı aldı. Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı ileri sürülen kararda şöyle denildi: “Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması, toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj, eleştiri, görüntü vb yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi, yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir.”

Üs bölgedeki patlamaya ait olduğu belirtilen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

(HABER MERKEZİ)