Halkbank'tan Yeni Şafak'a: Üst yönetime bonus yokArtı Gerçek

Halkbank, Yeni Şafak'ın "Kamu bankaları faizde özeli geçti" haberiyle ilgili açıklama yaptı, "Kamu bankalarının güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber yapıldı" denildi.

EKONOMİ - Halkbank, Yeni Şafak gazetesinde dün yayınlanan "Kamu faizde özeli solladı" haberiyle ilgili açıklama yaptı. Haberin, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, kamu bankalarının güven ve itibarını sarsıcı nitelikte olduğunu belirterek, "Bankamızda üst yönetime 'bonus' adı altında bir ödeme söz konusu değildir" ifadelerine yer verdi.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERE BONUS İDDİASI

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İtalya seyahati dönüşünde yüksek faizlerin indirilmesi konusunda gerekeni yapmadıkları gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile birlikte eleştiriye tabi tuttuğu devlete ait kamu bankaları, Türkiye’de faizlerin yüzde 20’nin üzerinde çıkmasında ve bunun sonucu olarak enflasyonun çift hanelerde seyretmesinde tehlikeli bir rol oynadı" denilen haberde faizlerin arttıkça maaşların da arttığı belirtildi.

Yeni Şafak'ın haberinde şu ifadeler yer aldı:

"Kamu bankalarının özel sektörle faiz artırma yarışına girmesinde etkili olan motivasyonun, söz konusu banka yönetimlerinin kârlılık artışına bağlı olarak kendi kazançlarını ve gelirlerini artırmak olduğu belirtiliyor. Ancak tehlikeli faiz oyunu Türkiye’de üreticilerin finansman giderini artırdığı için enflasyonu da körüklüyor. Sanayiciler ve iş dünyası kamu bankalarının asli görevleri olan kamu yararını gözetmeyi terk ettikleri konusunda birleşiyor. Kamu yararını terk eden kamu bankaları, özel bankalarla girdiği faiz yarışında başarılı olunca, bu bankaların yönetimleri de kendilerini astronomik rakamlarla ödüllendirdi. Ziraat Bankası üst düzey yönetiminin son üç yılda bankadan aldığı maaş ve bonus ödemeleri 103 milyon lirayı aştı. Aynı dönemde Halk Bank üst düzey yöneticileri 64 milyon lira, Vakıfbank yöneticileri ise 69 milyon lira maaş ve bonus geliri kazandılar."

Gazete Halk Bankası'nda bonus ödemelerine dair şu tabloyu yayınladı.

BANKALARIN İTİBARINI SARSICI NİTELİKTE HABER

Halkbank'tan yapılan yazılı açıklamada, bir basın yayın kuruluşunun bugünkü nüshasında, "Kamu bankaları faizde özeli geçti" başlığı ile kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, kamu bankalarının güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber yapıldığının görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, bahse konu haber için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) web sitesinde yayımlanan "Türk Bankacılık Sektörü Temel Göstergeleri-Eylül/2017" raporunun dönem kârı verileri ile kamu bankalarının konsolide faaliyet raporlarındaki üst yönetime ödenen ücretlere ait verilerin, maddi hatalara da yer verilmek suretiyle olumsuz algı yaratmak amacıyla gerçeğe aykırı olarak kullanıldığı vurgulandı.

"Bankamızda üst yönetime 'bonus' adı altında bir ödeme söz konusu değildir" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bankamız, ülke ekonomisinin büyümesine ve başta KOBİ'ler ve özelinde esnaf ve sanatkarlar olmak üzere reel sektörün uygun koşullarda kredi finansman imkanlarına kavuşmasında önemli destek sağlamakta olup, bundan sonra da sağlamaya devam edecektir. Bu itibarla, gerçeğe aykırı bilgi ve beyanlarda bulunmak suretiyle kamuoyunu yanıltıcı, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikteki haberler ile ilgili olarak yukarıdaki açıklamalar, yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyunun bilgisine sunulur."