Hamas'tan intifada çağrısıArtı Gerçek

Hamas lideri Haniye İsrail'e karşı 'yeni intifada' çağrısı yaptı. İsrail, Batı Şeria'ya askeri yığınağa başladı.

HABER MERKEZİ - ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etme kararının ardından Hamas lideri İsmail Haniye İsrail'e karşı 'yeni intifada' çağrısı yaptı.

Gazze'de konuşan Haniye, "Siyonist düşmana karşı yeni bir intifadanın çağrısını yapmalı ve çalışmalarını yapmalıyız" dedi. "ABD destekli Siyonist politikaya yeni intifadanın ateşini yakmadan karşı koyamayız" diyen Haniye, diğer Arap ülkelerine ABD ile iş birliğini sonlandırma çağrısında bulundu. Haniye, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararından pişman olacağını' da söyledi.


İLGİLİ HABER: TRUMP KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIDI

İLGİLİ HABER: ABBAS: KUDÜS FİLİSTİN'İN EBEDİ BAŞKENTİDİR

İLGİLİ HABER: HAMAS: TRUMP CEHENNEMİN KAPILARINI AÇTI 


Arapça'da 'ayaklanma' anlamına gelen intifada kavramı, Filistinlilerin işgal edilen topraklar nedeniyle İsrail'e karşı ayaklanma için kullanılıyor.

Filistin mücadelesi tarihinde ilki 1987-1993 yılları arasında ikincisi 2000-2005 yılları arasında olmak üzere iki intifada bulunuyor.

İSRAİL'DEN SEVKİYAT
Öte yandan AFP haber ajansı İsrail ordusunun Batı Şeria'ya askeri sevkiyat yaptığını duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Askeri durum analizi doğrultusunda, çok sayıda taburun Batı Şeria bölgesine sevk edilmesi kararlaştırıldı" ifadeleri kullanıldı.