Hasan Cemal ifade verdi: Beni korkutamazsınızArtı Gerçek

Gazeteci Hasan Cemal, 'Dikta, Diktatör' başlıklı yazısı nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.Akit gazetesinin asılsız iddialarla hedef haline getirdiği gazeteci-yazar Hasan Cemal, bugün 'Dikta, Diktatör' başlıklı yazısıyla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında Çağlayan Adliyesi'nde ifade verdiğini duyurdu.

'BU YAZI EĞER SUÇ UNSURU HALİNE GELİYORSA O ÜLKEDE DEMOKRASİ YOK DEMEKTİR'

T24 yazarı Hasan Cemal, kamuoyu ile paylaştığı savcılık ifadesininde, kaleme aldığı yazının suç olmadığını, ifade özgürlüğünü kullandığını söylüyor:

"Bu yazı, ifade özgürlüğümü kullanmaktadır. Bu yazı ifade özgürlüğümü savunmaktır. Bu yazı, eğer bir ülkede suç unsuru haline getiriliyorsa, o ülkede ifade özgürlüğü yok demektir. O ülkede hukukun üstünlüğü yok demektir. Ve, o ülkede demokrasi yok demektir. Ben bu yazımı bugün de özgürlük ve hukuk adına savunuyorum. Şimdi bu konuda bir karar vermek durumunda olan sizsiniz Sayın Savcı. Siz ne diyorsunuz? İfadem bundan ibaret, teşekkür ederim."

T24'ün aktardığı bilgiye göre, Hasan Cemal, savcılığın yönelttiği, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan tespitte FETÖ/PDY terör örgütünün kara propagandasını yapan Fuat Avni isimli Twitter kullanıcısının yoğun biçimde kullandığı 'Tek Adam', 'Diktatör', 'Sivil Darbe' gibi ifadelerin köşe yazınızda sizin de birden fazla kez kullanıldığı anlaşılmıştır. Bu konuda ne dersiniz' sorusuna şu yanıtı veriyor:

"Fuat Avni’yi tanımam. Ben de herkes gibi basından duyduğum kadarıyla bilirim. Benim köşe yazımdaki ifadelerle Fuat Avni’nin kullandığı ifadeler arasında bağ kurulması yanlıştır.”

T24 ve Hasan Cemal’in avukatı Fikret İlkiz de, soruşturmanın CİMER üzerinden yapılan bir başvuru sonrasında başlatıldığını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 'yetkisizlik' kararı verdiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı’na hakaret soruşturması açılması kanuna ve hukuka aykırıdır. Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi nedeniyle başlatılan bir soruşturmadan hareketle de FETÖ/PDY örgütü ile iltisak kurulmaya çalışılması Ceza Mahkemeleri Kanunu'na aykırıdır” dedi.

İlkiz, takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

'HAKKIMDAKİ ALÇAKÇA İFTİRANIN HESABINI YARGIDA VERECEKSİNİZ'

Akit gazetesinin 'Hainliği böyle beslemişler' başlığıyla manşetten verdiği haberde Hasan Cemal hakkında 'FETÖ’nün medya yapılanmasında yer aldığı' gerekçesiyle 'yakalama kararı' bulunduğu iddia edilmişti. Haberde ayrıca İstanbul'da yaşadığı bilinen Cemal'in 'yurt dışında firari bir hayat sürdüğü' de iddia edilmişti.

Cemal Akit gazetesine tepkisini sosyal medya hesabından paylaştığı mesajla dile getirdi.

 


Hakkındaki iddiaları 'asılsız ve 'alçakça' olarak nitelendiren Hasan Cemal paylaştığı mesajında, “Akit’e: Hakkımdaki alçakça iftira ve korkunç yalanların hesabını yargıda vereceksiniz. Firari değilim, Çağlayan’dan, savcıya verdiğim bir ifadeden şimdi çıktım. Yazılarıma bir ay ara verdiğimi de dün Twitter’dan duyurmuştum. Özgürlük ve hukuk mücadelemde beni korkutamazsınız!” ifadeleriyle seslendi. (HABER MERKEZİ)