HDP adayları Saçılık ve Türkmen 24 Haziran'dan ifade verdiArtı Gerçek

24 Haziran seçimlerinde HDP Ankara Milletvekili adayları olan Veli Saçılık ve Nuray Türkmen yaptıkları konuşmalardan dolayı ifade verdi.


Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 24 Haziran genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara milletvekili adayları olan Veli Saçılık ile Nuray Türkmen'in evlerine dün polis gitmişti. Saçılık ve Türkmen'i evde bulamayan polisler, Saçılık'ın evine tebligat bırakırken, Türkmen'e ise emniyete gelmesi yönünde bildirimde bulunmuştu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne giden Türkmen ve Saçılık avukatları eşliğinde ifade verdi. Soruşturmanın 24 Haziran genel seçimleri döneminde yapılan konuşmalardan dolayı açıldığını ifade eden Saçılık, "17 Haziran'da HDP Ankara Gençlik Meclisi'nin düzenlediği şölende yaptığım konuşmayı sordular. Aslında gençliğin yaptığı etkinlik kriminalize edilmek isteniyor bizi de araya sıkıştırmışlar" dedi.

Saçılık, emniyette kendisine "Devrim şehitleri derken neyi kastediyorsunuz" ve 17 Haziran'da yaptığı konuşma da "AKP ülkeyi betona boğdu, çocuklarımızı katletti. Bizde onları 24 Haziran'da üstlerine beton dökeceğiz" sözlerini neden sarf ettiği şeklinde sorular yöneltildiğini belirtti.

Saçılık, haklarında 'örgüt propagandası' iddiasıyla işlem yapıldığını söyledi. Soruşturmanın siyasi soykırım operasyonlarına dahil olduğunu belirten Saçılık, şunları söyledi:

"Soruşturma HDP'nin Ankara'da oylarını arttırma başarısını cezalandırmak için yukardan gelen bir emirle yapılmış durumda. Kürdü, Türkü birbirinden ayırıp, herkesi yalnız başına bırakmaya çalışıyorlar. Ama her zaman söylediğimiz gibi ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar, ne kadar hapishaneye atarlarsa atsınlar. Biz biat etmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz." (Mezopotamya Ajansı)