HDP'den çağrı: Davutoğlu’nun söyledikleri araştırılsınArtı Gerçek

HDP, Davutoğlu’nun 'Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz' sözleri için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.


Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım arasında yaşananlarla ilgili “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz" sözleri için Meclis’e araştırma önergesi verdi. 

Önergenin gerekçesinde, Davutoğlu’nun bahsettiği bu dönemde 5 Haziran Diyarbakır Katliamı, Suruç Katliamı, Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi, Çözüm Süreci’nin bitirilmesi, 10 Ekim Ankara Katliamı ve daha birçok olayda yüzlerce insanın hayatını kaybettiği, yüzlerce insanın yaralandığı hatırlatıldı. 

‘KATLİAMLAR AYDINLATILSIN'

Önergede, şu ifadeler yer aldı: “Bu katliamların ve saldırıların araştırılması için verilen önergeler reddedilmiş, yargı süreci etkin yürütülmemiş, halen olaylara kimlerin sebep olduğu, göz yumduğu ortaya çıkarılmamıştır. Kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu saldırı ve katliamların aydınlatılması, sorumluların yargı önüne çıkarılması, Çözüm Süreci’nin sonlandırılmasına giden sürecin tüm açıklığı ile ortaya çıkarılması, önceki başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması büyük önem taşımaktadır.” 

DAVUTOĞLU'NUN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE NELER YAŞANDI?

Davutoğlu'nun işaret ettiği 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçim tarihleri arasında 5 Haziran Diyarbakır katliamından, Suruç katliamına, Ankara'dan Dağlıca'ya kadar birçok kentte düzenlenen saldırılarda yüzlerce yurttaş, onlarca güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti. AKP'nin ilk kez tek başına iktidar olamadığı seçim olan 7 Haziran 2015'teki seçimlerden hemen öncesinde (5 Haziran) HDP’nin Diyarbakır mitinginde düzenlenen saldırı sonrası çatışmalı ortam ve süreç başladı.

İşte dönemin Başbakanı Davutoğlu'nun görevde olduğu kritik dönemde yaşananlar:

11 Temmuz: KCK, ateşkesi sonlandırdı.

17 Temmuz: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Mutabakatı’nı tanımadığını söyledi.

20 Temmuz: Suruç’ta IŞİD’li canlı bomba kendisini patlattı.

22 Temmuz: Ceylanpınar’da iki polis, evlerinde uyurken öldürüldü.

23 Temmuz: IŞİD, Kilis’te sınırdan ateş açtı bir astsubay hayatını kaybetti. Diyarbakır’da bir polis hayatını kaybetti.

24 Temmuz: TSK uçakları IŞİD hedeflerini ve Kandil’deki PKK kamplarını bombaladı. Polis de Türkiye genelinde IŞİD, PKK ve DHKP-C operasyonu yaptı.

11 Ağustos: Erdoğan, çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığını açıkladı.

17 Ağustos: Alanya’da halk asker ölümü haberlerinin ardından Kürt vatandaşların işyerlerine saldırdı.

20 Ağustos: Lice’de 4 askerin hayatını kaybetmesinden bir gün sonra Siirt’te yola döşenen patlayıcılar askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı, 8 asker yaşamını yitirdi.

22 Ağustos: Yüzbaşı Ali Alkan, Şırnak’ta karakola düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti. Askerin cenaza töreninde ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan hükümete isyan ederek hafızalara kazındı.

5 Eylül: Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 20’ye yakın sivil hayatını kaybetti.

6 Eylül: Dağlıca’daki PKK saldırısında 16 asker hayatını kaybetti.

8-9 Eylül: Iğdır’da gümrük kapısını koruyan polislere yönelik saldırıda 13 polis yaşamını yitirdi.

20 Ekim: Davutoğlu, Van’daki mitinginde “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak” dedi.

10 Ekim: Ankara’daki barış mitinginde iki ayrı bombanın patlaması sonucu 100'den fazla kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.