HDP: Erdoğan suça teşvik ediyorArtı Gerçek

Erdoğan’ın HDP’yi 24 Haziran seçimlerinde baraj altında bırakmak için partililere talimat verdiği ses ve görüntü kaydı ortaya çıktı. HDP skandala ilk tepkiyi sosyal medyadan verdi.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HDP’yi 24 Haziran seçimlerinde baraj altında bırakma amaç ve politikasını gözler önüne seren görüntü kaydı ortaya çıktı. Basına kapalı toplantıda Erdoğan, “Onların baraj altı kalması demek bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir” dedi.

10 Haziran tarihinde AKP İstanbul İl Başkanlığı binasında düzenlenen “Mahalle Başkanları Toplantısı”nda çekildiği öğrenilen videoda Erdoğan, “HDP üzerinde parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarıda konuşmam. Burada sizlerle konuşurum. Niye sizlerle konuşuyorum, çünkü onların baraj altı kalması demek bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir” diyor.

HDP'den videoyla ilgili ilk açıklama geldi. HDP'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "AKP Genel Başkanı Erdoğan açıkça suça teşvik ediyor. HDP'yi baraj altında bırakmak için hile ve baskıyla oylarımızı çalmayı planlıyor. Çünkü HDP Meclis’te olmazsa 400'den fazla vekil kazanacağını biliyor. İşte bunu engellemek için 24 Haziran'da bir oy HDP'ye bir oy Demirtaş'a" ifadelerine yer verildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de tepkisini dile getirdi. Ziya Pir,"Biz senin için açık konuşuyoruz" dedi.

HDP İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık da sosyal medya hesabından konuya değindi. Şık, "Bu iktidarın en iyi bildiğinin hırsızlık olduğunu biliyoruz zaten. Ama hırsızlar da bilsin ki; ne yaparsanız yapın bu halk size teslim olmayacak. Tarihte hesabı sorulmamış hiçbir suç kalmamıştır bu kez de kalmayacak. Tarih, her şeyi ve herkesi hak ettiği yere koyacak" dedi.