HDP'lilerin takı takması da suçArtı Gerçek

Savcı 138 kişinin yargılandığı davada HDP yöneticilerine akıl almaz suçlamalarda bulundu.GÜNCEL - Manisa’da aralarında HDP’lilerin de bulunduğu 57’si tutuklu, 138 kişinin yargılandığı davada HDP’li siyasetçilere eşine az rastlanır türden suçlamalar yöneltildi.

İddianameye de yansıyan suçlamalarda, HDP yöneticilerinin düğünlere katılması ve katıldıkları düğünlerde takı takmaları suç sayıldı. Mahkeme, HDP’li siyasetçilerin, düğünlere katılarak takı takmasını, “Örgütün taban kazanma faaliyetleri” olarak nitelendirdi.

SAVCIYA GÖRE TAKI TAKMAK ÖRGÜTE TABAN KAZANMA FAALİYETİ

57 kişinin tutuklu olduğu soruşturmada Manisa Cumhuriyet Savcısı Kazım Özsoy tarafından hazırlanan iddianamede HDP’lilere “örgüt üyesi olmak”, “örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt adına patlayıcı madde bulundurmak ve temin etmek”, “2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamalarının yanında bir de “Örgütün taban kazanma faaliyetleri çerçevesinde, düğünlere giderek takı taktığı” suçlaması da eklendi.

CENAZE TÖRENİNE 'ÖRGÜT TALİMATIYLA YAPILAN EYLEM' DEDİLDİ

Mahkeme ayrıca, Manisa Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından yapılan basın açıklamasını ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin cenazesine katılımı,“doğrudan terör örgütünün talimatları doğrultusunda tertiplenen eylem" olarak değerlendirildi.

DÜĞÜNDE SARI-KIRMIZI-YEŞİL MENDİL SALLAYANLARA DA TUTUKLANDI

Geçtiğimiz hafta da Ağrı'nın Patnos ilçesinde, düğün konvoyunda sarı-kırmızı-yeşil mendiller sallayan 4 kişi devriye gezen polis ekipleri tarafından gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardı.