HDP: Tıp bayramını kutluyoruzArtı Gerçek

Pervin Buldan ve Sezai Temelli 14 Nisan Tıp Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı.

HABER MERKEZİ - HDP eş başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli 14 Nisan Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

"Hükümetin sağlık politikaları sağlık emekçilerinin yaşam koşullarını kötüleştirmekle kalmıyor, halkın sağlık hakkına da darbeler vuruyor" denen açıklamada sağlık emekçilerinin çeşitli talepleri dile getirildi. Açıklamada şunlara yer verildi:

14 Mart Tıp Bayramı, bu yıl da yüzlerce sağlık emekçisinin ihraç edildiği, şiddete uğradığı, insani koşullardan uzak çalışmaya zorlandığı günlerde karşılanıyor. Sağlık emekçilerinin sesi ve temsilcisi olan TTB'nin yaşam hakkına sahip çıkan ve savaşa karşı barış talebi bile mahkum edilmeye çalışılıyor.

Hükümetin sağlık politikaları sağlık emekçilerinin yaşam koşullarını kötüleştirmekle kalmıyor, halkın sağlık hakkına da darbeler vuruyor.

Böylesi bir ortamda, tüm olumsuz koşullara ve baskılara rağmen mesleklerini en doğru şekliyle icra eden; emeğin, demokrasinin, barışın, yaşam hakkının savunucusu olan sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını yürekten kutluyoruz.

Bu vesileyle hükümete bir kez daha çağrıda bulunuyoruz:

- Haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen sağlık emekçilerini işlerine iade edin,

- Doktorlar için hastalarla yeterli ilgilenme süresi olan çalışma koşullarını sağlayın,

- Sağlık emekçilerinin insanca ücret ve çalışma koşulları taleplerini yerine getirin,

- Sağlık emekçilerine ve doktorlara yönelik şiddetin sona ermesi için çalışmalar yapın,

- Sağlık hizmetlerini piyasanın taleplerine göre düzenlemekten vazgeçin.

Son derece ağır koşullara rağmen sağlık hizmetlerini sürdüren tüm sağlık emekçileri ile dayanışma duygularımızı bir kez daha vurguluyoruz.