HDP'li iş insanından haber yokArtı Gerçek

Aracı terk edilmiş halde bulunan Kamil Acar dün akşamdan bu yana kayıp. Artı Gerçek'e konuşan eşi Ayşe Acar, 'Kayıp ilanı vermemize rağmen aracı kendi çabamızla bulduk' dedi.Diyarbakırlı iş insanı Kamil Acar önceki gün aracı ile Nevşehir'e gitti. Dün Nevşehir'den dönen Acar'dan bir daha haber alınamadı. Acar'ın terk edilmiş aracı bugün Urfa'nın Siverek ilçesi ile Diyarbakır'ın Pirinçlik köyü arasında bulundu. Pirinçlik Jandarma Karakolu'na yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan terk edilmiş araçta kimse yoktu.

Kamera görüntülerinde Acar'ın aracının dün akşam 20.00 saatlerinde Siverek ilçe merkezinden çıktığı görülüyor. Aynı saatte Siverek'ten Diyarbakır'a giden yolcu ve araç sürücülerinin Acar'ın ailesine, söz konusu saatlerde Pirinçlik Jandarma Karakolu ile Siverek arasında silahlı, polis görünümlü kişilerin beklediğini aktardığı belirtildi.

JANDARMA ÜÇ SAAT SONRA OLAY YERİNE GELDİ

Aile bireylerinin çabası sonucu aracın bulunmasının ardından polis ve jandarmaya haber verildi. 3 saat sonra olay yerine gelen Jandarma Olay Yeri İnceleme Ekibi, araçta inceleme yapmaya başladı. Araçtaki inceleme tamamlanırken, haberin duyulması üzerine HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile HDP İl Eş Başkanları ve bir grup avukat olay yerine geldi. 

Yapılan incelemenin ardından Acar'ın aracı ailesine teslim edildi. Yaklaşık iki saatlik bekleyişin ardından HDP'liler, avukatlar ve Acar'ın aile bireyleri olay yerinden ayrıldı.  Acar'ın bulunması için HDP Genel Merkezi'nin, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı ile irtibata geçtiği belirtildi. 

EŞİ: EN SON DÜN AKŞAM KONUŞTUK

Artı Gerçek’e konuşan Kamil Acar’ın eşi Ayşe Acar, eşi ile en son dün akşam saat 19.30’da telefonla görüştüğünü söyledi. Eşinin kendisine “Antep’ten çıktım. En geç saat 21.00-22.00 gibi evde olurum” dediğini anlatan Acar, “Saat 21.00 sıralarında eşimi aradım ama ulaşamadım. İki telefonu da kapalıydı. Eşim normalde telefonunu kapatmaz” dedi.

“KAYIP İLANI VERMEMİZE RAĞMEN ARACI KENDİ ÇABAMIZLA BULDUK”

Saat 23.00’da yakınlarına haber verdiğini, karakol ve hastanelere gittiklerini anlatan Acar şunları söyledi: Her tarafa baktık. Şu ana kadar hiçbir haber alamadık. Karakola gittiğimizde bize herhangi bir gözaltı işlemi yapmadıklarını söylüyorlar. Dün akşamdan beri her yere kayıp ilanı vermemize rağmen aracı kendi çabalarımızla bulduk. 

EŞİMİN BAŞINA HER ŞEY GELMİŞ OLABİLİR

Araç arazide terkedilmiş durumdaydı. Eşimin kimseyle sorunu yoktu. Günümüz Türkiye’sini biliyorsunuz. Rahat bir ortamda yaşamıyoruz. O yüzden başına bir şey gelmiş olmasından endişeleniyorum. 

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Öte yandan dün gece saatlerinde Acar'ın aile bireylerinin Bağlar'da bulunan Alişan Polis Karakolu'na kayıp başvurusu yaptığı kaydedildi. Yine avukatlarının dün akşam Diyarbakır Savcılığı'na kayıp başvurusu yaptığı belirtilirken, bu sabah ise Siverek Savcılığı'na Acar'ın zorla alıkonulduğuna dair suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. 

HDP: ACAR'IN AKIBETİ HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUZ

HDP dün akşamdan bu yana kendisinden haber alınamayan Acar'ın akıbetini sordu. HDP Basın Bürosu'nun açıklamasında şunlara yer verildi: Kamil Acar isimli üyemiz ve eski parti yöneticimiz dün akşam Urfa’dan Diyarbakır’a gelirken, görgü tanığının beyanına göre polisler tarafından aracından alınmıştır. Dün geceden beri haber alınamayan Acar'ın alındığı araç, Pirinçli Karakolu'nun 2 kilometre yakınında ve kapıları açık bir şekilde bulunmuştur. Olay yerine çağrılan savcılık ve kolluk güçleri gerekli hassasiyeti göstermemiş, sadece olay yerine gönderilen iki er aracılığıyla tutanak tutulmuştur. Yetkilileri Acar'ın durumunu araştırmaya ve acilen açıklama yapmaya çağırıyor, Acar'ın akıbeti hakkında bilgi istiyoruz. (HABER MERKEZİ/MA)