Hollanda, ÖSO'ya destek verdiğini yalanlamadıArtı Gerçek

Hollanda hükümeti, ÖSO'ya para ve malzeme verip vermediği sorusuna, 23 Ocak'ta meclise gönderilen 'Suriye'deki silahlı gruplara destek' başlıklı gizli nota atıfta bulunarak cevap verdi.HABER MERKEZİ - Hollanda hükümeti, Türkiye'nin Suriye'de YPG'ye karşı birlikte askeri harekat yürüttüğü Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) para ve malzeme desteği verdiği haberlerini yalanlamadı.

BBC'de yer alan habere göre Hollanda'nın Suriye'ye yönetimine karşı olan cihatçı örgütlere desteği, iktidar ortağı Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) milletvekilleri Pieter Omtzigt ve Martijn van Helvert tarafından gündeme getirildi.

Omtzigt ve Helvert; Başbakan Mark Rutte, Dışişleri Bakanı Stef Blok ve Dış Ticaret Bakanı Sigrid Kaag'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiler.

Parlamenterler, hükümete Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı savaşan gruplara, Hollanda tarafından para ve teçhizat desteği verilip verilmediğini sordu.

Önergede, Hollanda tarafından desteklenen gruplar arasında ÖSO'nun bulunup bulunmadığı sorusu da yer aldı.

Hükümetten önergeye verilen yanıtta, Hollanda'nın Suriye'deki "muhalif" güçlere verdiği destek yalanlanmadı. Hükümet, yanıt metninde 23 Ocak'ta meclise gönderilen, "Suriye'deki silahlı gruplara destek" başlıklı gizli nota atıfta bulundu.

Milletvekillerinin sorularının yanıtlarının, bu gizli notta bulunduğuna işaret edildi.

Hükümet, CDA milletvekillerinin, harekat kapsamında Afrin ve çevresinde işlenen suçlara ilişkin sorusunun da kısa sürede yanıtlanacağını bildirdi. (BBC)