Hürriyet'ten manidar Lenin haberiArtı Gerçek

Demirören'e satılan Hürriyet'te Lenin'in 'Nerede kapitalist varsa orada basın özgürlüğü, gazete satın alma özgürlüğü anlamına gelir' sözlerine atıf yapılan bir haber yayınlandı.ARTI GERÇEK - Geçtiğimiz günlerde Demirören Grubu'na satılan Hürriyet gazetesinin internet sitesinde bugün ilginç bir haber yayınlandı. 'Vladimir İlyiç Lenin kimdir' başlıklı haberde Lenin'in yaşamının önemli kesitlerine, siyasi hayatına, 1905 devrimindeki rolünden, Komintern'in kuruluşuna kadar birçok bilgiye yer verildi. Haberin girişinde tercih edilen Lenin'in sözleri ise dikkat çekti. 

Haberin spotunda Lenin'in kapitalist toplumlarda egemenler için basının ve basın özgürlüğünün ne anlama geldiğini özetleyen meşhur tespitine yer verildi. Haber spotunda şu ifadeler yer aldı: "Bütün dünyada, nerede kapitalist varsa orada basın özgürlüğü; Gazete satın alma özgürlüğü, yazar satın alma özgürlüğü, rüşvet, halkın görüşünü satın alma ve burjuvazinin yararına saptırma özgürlüğü anlamına gelir" sözleriyle bilinen Vladimir İlyiç Lenin dikkat çeken liderler arasında yer alıyor.

Hürriyet'teki haber spotu bir süre sonra şu şekilde değiştirildi: 1917 Ekim Devrimi’nin esin kaynağı ve önderi olan Lenin, Marksizm’in çağın gereklerine göre hem kuramsal, hem politik, hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlamaya çalıştı. Peki Vladimir İlyiç Lenin kimdir? İşte hayatı..

Haberde ayrıca 1917 Ekim Devrimi'nin esin kaynağı ve önderi olan Lenin’in, Marksizm’in çağın gereklerine göre hem kuramsal, hem politik, hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlamaya çalıştığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Lenin'in en büyük amacı proleter bir dünya devrimi oluşturup toplumsal sınıf karşıtlıklarının olmadığı insan toplumunun tarihsel oluşumuna öncülük etmekti. İlk başkanlığını yaptığı yeni Sovyet Devleti’nin temellerini attı. Dünya işçi hareketinin yeni öncü örgütü olarak III. Enternasyonal’i (Komintern) kurdu. Tarihin en büyük devrimcilerinden biri ve Marx sonrası dönemin en etkili sosyalist düşünürü olarak görülür. Marx’ın kuramlarına yaptığı katkılardan dolayı günümüz komünist hareketi genellikle Marksizm-Leninizm olarak anılır."

haberin tamamını okumak için...