İki eli olmayan tutuklu tek kişilik hücredeArtı Gerçek

Menemen R Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve 2 eli olmayan KOAH hastası Ergin Aktaş, tek kişilik hücrede tutuluyor.HABER MERKEZİ - İzmir Menemen R Tipi Cezaevi'nde hücrede tutulan ve her iki kolu olmayan KOAH hastası tutuklu Ergin Aktaş'ın durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Van'da yaşayan Aktaş'ın ailesi, çocuklarının durumunun kötüye gittiğini ve her geçen gün bedeninin eridiğini söyledi. Baba Tahir Aktaş, 'Oğlumun yaşadığı yer insanların kalacağı yer değil. Bir de bu insanın 2 eli yok. Damarlarında incelme var. Gün geçtikçe zayıflıyor ve eriyor. Oğlumu tek hücreye koyanlar sadece bir gün ellerini kullanmadan yaşayabilir mi" diye sordu.

'KOŞULLARDAN DOLAYI KOAH HASTALIĞINA YAKALANDI'

4 Ekim 2017 tarihinde oğlu ile görüştüğünü ifade eden baba Aktaş, "En son geçen yıl görmüştük, 11 ay sonra tekrar gördük. Durumu iyi değil, uzun bir süredir tek kişilik hücrede tutuluyor. 'Kendi başına yaşamını idame ettiremez' diye 3 adli tıp raporu var ama tek kişilik hücrede tutmaya devam ediyorlar. Oğlum cezaevindeki koşullardan dolayı KOAH hastalığına yakalandı. 5 metrekare alanda yaşıyor ve yaşadığı yer çok fazla rutubetli. Bütün kitaplarına da yönetim tarafından el konuldu. Nasıl yemek yiyebiliyor, elbiselerini nasıl kurutuyor, tuvalet ihtiyacını nasıl görüyor bilmiyoruz" diye konuştu.

Cezaevlerinde çok sayıda hasta tutuklunun olduğunu hatırlatan baba Aktaş, şunları söyledi: "Tek isteğimiz cezaevlerinde kalan tüm hasta tutukluların serbest bırakılması. Ağır hastalar ve ihtiyaçlarını göremeyenler bırakılsın. Benim oğluma verilen raporun kanununu çıkaran devletin kendisidir. Bu raporları 2013, 2014 ve 2016 yıllarında cezaevinden aldı. Oğlumun Doğubayazıt'ta bir elinde bomba patlamıştı, diğer eli nasıl koptu ondan da şüphe duyuyoruz." (Mezopotamya Ajansı)