İmamoğlu: YSK kararı 6 Mayıs'ta verdi, ben indirim talimatını 3 Mayıs'ta verdimArtı Gerçek

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, belediye başkanlığı yaptığı 18 günde su ve ulaşımda getirdikleri indirimini neden daha 'erken' yapmadıkları eleştirisine cevap verdi.


CNNTÜRK'te yayınlanan "Tarafsız Bölge" programına katılan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Baladiye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, belediye başkanlığı yaptığı 18 günde su ve ulaşımda getirdikleri indirimini neden daha "erken" yapmadıkları eleştirisine cevap verdi.

İmamoğlu, "YSK kararı 6 Mayıs'ta verdi, ben ise indirim talimatlarını 3 Mayıs'ta verdim" diyerek yazılı talimatlarını kameralara gösterdi. 

Seçim vaatlerini gerçekleştirdiklerini ve yeniden seçilmesi halinde bunları uygulamaya devam edeceklerini anlatan İmamoğlu, vaatlerini uygulayabilmeleri halinde her ailenin cebinde aylık 200 TL kalacağını söyledi. 

‘DEMOKRASİ ADINA ÖFKE DUYDUM’

YSK'nin seçimin iptali kararını ele alan İmamoğlu "YSK'nın kararı şaşırtmadı. YSK'nın seçimi iptal edeceğini düşünmemi istedi birçok kesim. Rakibimiz, karşıt görüş. Ben İstanbul'a hizmet etmek istedim. 24 saatin hiçbir evresinde seçeneği gündemime almadım. İşime baktım, benim bir analizim var elbette sürece dair. Demokrasi adına öfke duydum. Öfkem dışa dönük değildir. Umutsuz olmadım hayatımda. Açtığı sayfanın farkındaydım." ifadelerini kullandı.

“AK Partili hemşerilerimin anlaması gerekiyordu. Benim anlatmam gerekiyor. AK Partiye oy vermiş hemşerilerime de anlatmam gerek. Yarın sizin de başınıza gelebilir." ifadelerini kullanan İmamoğlu, “İktidar gücünü elinde bulunduran bir heyetin sistem olarak adı neyse: Seçimi kaybettik, biz bir daha seçim yapalım” dedi.

‘SADECE GÖNÜL ÇALDIM’

“Sayısal baktığımızda Binali Bey'e de bana da haksızlık yapılmış. Neyi aradığınızı anlamaya çalışıyorum. 11 bin öbür tarafta, 16-17 bin oy diğer tarafta var. Bana da ona da haksızlık yapılmış. Çaldılar kime?” diye soran İmamoğlu, şöyle devam etti: "Enteresan, bunu da yorumlamak lazım. AK Parti bir belge hazırlamış 'Neden yenileniyor? İstanbul seçimlerinin yenileme kararının nedenleri?' Tarattırdım arkadaşlara okuyun dedim. Tek bir kelime çaldılar yok. Cumhurbaşkanı 'çaldılar' dedi. Rakibimiz 31 Mart öncesi bir başka Binali Yıldırım. Sonrasında başka. Ben hiçbir şey çalmadım. Sadece gönül çaldım. " diye konuştu.

'HEP BERABER DEMOKRASİ MÜCADELESİ VERMELİYİZ'

Ekrem İmamoğlu, iftarını Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde, Emine-Sadri Sarar çiftinin evinde açtı. İmamoğlu'nu bir anda karşılarında gören mahalle sakinleri, kısa bir şaşkınlığın ardından seçilmiş İBB Başkanı ile fotoğraf çektirebilmek birbirleriyle yarıştı. 

Baba Sadri Sarar, İmamoğlu'na, ''Biz, CHP'ye oy vermiş insanlar değildik. Sizinle ve Adil başkanla oy vermeye başladık. Bunda sizin insanlara bakışınız ve pozitif yaklaşımınız etkili oldu'' dedi. İmamoğlu, bu saptamayı, ''Bizim istediğimiz şey de bu'' şeklinde yanıtladı. İmamoğlu, evin büyük oğlu Cihan'ın, ''Seçimlerin yenilenmesi bir anlamda daha hayırlı olacak diye düşünüyorum. Gelecek için de sizi Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak görüyorum'' sözlerine ise, ''Bir sandığın sıkıntıya uğratılması ülke için kötü. Bu itibarsızlığı tamir etmemiz lazım. Aksi taktirde, seçimi kaybeden, 'Hadi bir daha yapalım' der. Bizim baktığımız pencere o. Kendimizi iyi ifade etmişiz ki, vatandaşımızın bize bakışı olumlu oldu. Verilen şey, hep beraber demokrasi mücadelesi vermek olmalı. Önemli olan şehrin mağduriyeti. 6-7 aydır seçimle uğraşıyoruz. Cumhurbaşkanı burada, bakanlar burada, milletvekilleri burada. Ülkenin başka başka sorunları var. Bunlarla uğraşmamız lazım'' yanıtını verdi. 

DAMAT İŞERİ: MAĞDURİYETİNİZİ GİDERMEK İÇİN BU KEZ OYUMUZ SİZE

Evin damadı Barış İşeri de bir önceki seçimde oyunu farklı bir yönde kullandıklarını belirterek, ''Ama bu kez, yaşadığınız mağduriyeti gidermek istiyoruz'' dedi. Eşi Elif İşeri de çevrelerindeki birçok insanın da bu düşüncede olduğunu kaydederek, ''Kapıcımız Veysel Abi, asla CHP'ye oy vermeyen biridir. O bile, 'Hakkı olana, hakkını teslim etmek gerekir' diyerek oyunu size vereceğini söyledi'' örneğini verdi. Evin küçük oğlu üniversite öğrencisi Emirhan Sarar ise, ''Okuldan arkadaşım, sizin iftara gittiğiniz evlere tabldot yemekler götürdüğünüzü iddia ediyor. Ben de ona, 'Olur mu öyle şey ya' diyordum. Bu sırada babam aradı, sizin bizim eve iftara geleceğinizi söyledi. O an çok heyecanlandım. Hala da çok heyecanlıyım. Siz geldikten sonra aradım, 'Bizim tabldotlar geldi' dedim. İnanmadı'' sözleriyle yaşadığı ilginç anı İmamoğlu ile paylaştı. İmamoğlu da Emirhan'ın anısına, ''İlçe başkanlığı yaptığım dönemde, arkadaşlarıma dedim ki, 'İftar çadırları kuracağımıza, evlere gidelim. Bu ziyaretlerde, ailenin maddi durumuna göre bazen biz de götürüyorduk iftarlıkları. Belediye başkanı olunca işi büyüttük. Çalışma arkadaşlarım evlere gitmeye başladı. Rakibim, 'Ben, 60-70 evde iftar açamam' diyor. Ben ne anlatıyorum, sen ne anlıyorsun. Güya dalga geçiyor. Allah bunlara akıl fikir versin'' sözleriyle karşılık verdi. 

MAHALLEDE İMAMOĞLU RÜZGARI

İmamoğlu, Sarar Ailesi ile toplu fotoğraf çektirdi. Sarar Ailesi'nin apartman komşuları da eve gelerek İmamoğlu ile ''selfie'' yaptı. İmamoğlu'nun Sarar Ailesi'nin evinde iftar açtığını öğrenen mahalle komşuları da kapıda birikerek, seçilmiş İBB Başkanını beklemeye başladı. İmamoğlu'nun binadan çıkmasıyla birlikte yüzlerce mahalleli, ''Ekrem Başkan'', ''Büyük Başkan'' ve ''Her şey çok güzel olacak'' sloganlarını attı. İmamoğlu, vatandaşların yoğun ilgisi altında mahalleden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)