İnce: TCMB Başkanı parti merkezine çağrılmazArtı Gerçek

Dün dolardaki hareketliliğin ardından TCMB Başkanı'nın AKP binasına gitmesini eleştiren İnce, "Bunu yaparsan dış dünya sana güvenmez. Burada hukuk yok der" dedi.

EKONOMİ - CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Amasya Mitingi'nde yaptığı konuşmada, dolarda dün yaşanan hareketliliğin ardından Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere AKP Genel Merkezi'ne gitmesini eleştirdi.

Dünkü gelişmelerle ilgili olarak İnce, "Dün Merkez Bankası Başkanı'nı parti merkezine çağırdı. Sen bunu yaparsan dış dünya sana güvenmez. Burada hukuk yok der, uluslararası sermaye güvenli bir liman ister. Dolar 4.50, euro 5.50. Binali Yıldırım'a soruyorlar, Dolar ne olacak diye? Dolsa ne olur, dolmasa ne olur diyor. Bu cıvıklıktan kurtulacağız, devlet adamı olacağız" yorumunda bulundu.

Mitingte seçim vaatlerini sıralayan İnce, "Dertleri beni indirmek diyor, vallahi değil. Benim derdim, doları, mazotu, benzini, euroyu, faizi indirmek. Sen oradan inince bunlar iniyorsa, sen de in be kardeşim, ne olacak?" dedi.

Cumhurbaşkanı olduğunda tek başına bütçe yapmayacağını ifade eden İnce, "Cumhurbaşkanının tek başına bütçe yapma yetkisini kullanmayacağım, Meclis'e geri vereceğim. Suriyelilere 40 milyar harcadın. O paraya 2 milyon ev yapardın. 2 milyon aile ev sahibi olurdu. 2 milyar dolara saray yaptın, o parayı sen nereden bulduysan ben de oradan bulacağım" şeklinde açıklamada bulundu.

Ekonominin kötü olduğuna vurgu yapan İnce, "Muharrem İnce sen ne yapacaksın? Anlatıyorum. Dün MB Başkanı'nı parti merkezine çağırdı. Sen bunu yaparsan dış dünya sana güvenmez. Burada hukuk yok der, uluslararası sermaye güvenli bir liman ister. Dolar 4.50, euro 5.50. Binali Yıldırım'a soruyorlar, 'Dolar ne olacak' diye? Dolsa ne olur, dolmasa ne olur diyor. Bu cıvıklıktan kurtulacağız, devlet adamı olacağız" dedi.