Casus krizi büyüyorArtı Gerçek

Eski Rus casusun Londra'da zehirlenmesi sonrasında İngiltere 23 Rus diplomatı sınır dışı etme ve BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırma kararı aldı.


HABER MERKEZİ - Eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın Salisbury'de sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin İngiltere ve Rusya arasındaki kriz derinleşiyor.

İngiltere Başbakanı Thresa May, geçtiğimiz gece yarısına kadar Rusya’ya süre vermişti. Sürenin dolmasının ardından Rusya’dan olumlu yanıt alamayan Londra'dan peş peşe adımlar geldi. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin olarak 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini ve bunun Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirilen en büyük ihraç olacağını açıkladı. İngiltere parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda konuşan May, olayla ilgisi bulunduğunu öne sürdüğü 23 Rus diplomata bir hafta süre tanıdıklarını belirtti.

May ayrıca Rusya ile tüm üst düzey görüşmelerin askıya alındığını, İngiliz bakanların ve Kraliyet Ailesi üyelerinin 2018 FIFA Dünya Kupası için Rusya'ya gitmeyeceğini de duyurdu. 

BMGK ACİL TOPLANACAK

İngiltere ayrıca konuyu Birleşmiş Millerler Güvenmlik konseyi'ne taşına kararı aldı  İngiltere Dışişleri'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, zehirlenme iddialarına ilişkin soruşturmada gelinen aşama hakkında bilgi vermek için BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdığı belirtildi.


İLGİLİ HABER: İNGİLTERE'NİN RUSYA'YA VERDİĞİ SÜRE DOLDU


BMGK’nın beş üyesinden biri olan Rusya, eski ajanın zehirlenmesi olayında parmağı olduğu suçlamalarını reddediyor.

RUSYA: EN KISA ZAMANDA CEVAP VERECEĞİZ
Bu gelişmelerin ardından Moskova'dan ilk açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Rusya'ya yönelik yaptırımlarına en yakın zamanda bakanlık düzeyinde yanıt verileceğini söyledi. Zaharova "Rusya Dışişleri Bakanlığı en yakın zamanda Theresa May'in parlamentoda yaptığı konuşmaya ilişkin yazılı açıklama yapacak" dedi.