İngiltere sahillerinde doğa heykeltraşıArtı Gerçek

'Ben sadece doğanın yerini değiştiriyorum.'


İngiltere'nin Devon bölgesinde yer alan Torquay'de adlı Sam Bennett peyzaj bahçivanı, taşlar ve akıntıyla kıyıya vuran odun parçalarını kullanarak sahilde yaptığı heykeller büyük beğeni topladı.

BBC'de yer alan habere göre, ilk heykel denemelerine henüz 12 yaşındayken başladığını söyleyen Bennett, heykellerin hikayesini çocukluğundan anlatmaya başlıyor ve "Xbox bilgisayar oyunum hiç olmadı. Dışardayken hep mutluyum" diyor:

İngiliz heykeltraş Andy Goldsworthy ile ilgili kitaplar okudum ve bu benim için hobi haline geldi. Büyürken doğadan yaşamımı kazanma fikrine kapılmıştım. Okulda sınav döneminde bile sahile gidip bir şeyler inşa etmek istiyordum.

HEYKELLERİNİN ÖLÜMLÜ OLMASININ ONLARI YAPMASININ ANA NEDENİ

Gelgitler sanat eserlerini bozsa da Sam Bennett, heykellerinin ölümlü olmasının onları yapmasının ana nedeni olduğunu söylüyor. Bennett "Bir an orada, diğer an orada değil. Ben sadece doğanın yerini değiştiriyorum" diyor:

Bunu seviyorum çünkü eğer mükemmel değilse akıntı onu taşıyor. Ben de yarın yeniden deniyorum. Akıntının geldiğini ve bir iki saat içinde yok oluşunu görmenin de bir heyecan veren bir yanı var.

Bunlar arasında akıntı daha ulaşmadan heykelleri yıkma hevesine yenik düşen çocuklar da var. Bennet, "Denizin yıkmasını tercih ederim ama çocuk olsam ben de aynısı yapardım" belirtti.

Yaptığı eserleri İnstagram hesabından paylaşan Bennett, bu sayede takipcilerin sahilleri ziyaret ettiğini söylüyor.

'BAZI İNSANLAR SAHİLE ZARAR VERDİĞİMİ SÖYLÜYOR'

Bennett bazı sahillerde o kadar uzun süre zaman geçirmiş ki çakıl taşlarının bazılarını tanıyor. Eğer popüler bir sahilse kimsenin yaralanmaması için oradan ayrılmadan önce kendi heykellerini yıkıyor. "Eğer çok ücra yerlerse o zaman sorun yok" diyor.

Bennett, "Bazı insanlar sahile zarar verdiğimi söylüyor. Ama kimseye bir zararım yok. Çöp bırakmıyorum ve yaptıklarım birkaç saat içinde yok oluyor" diyor. "Haberleri okuyorum ve dünyada büyük acılar olduğunu görüyorum. Eğer yaptığım şeyi yapmazsam bu bana fazla gelecek. Yok etttiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Eğer beş dakikalığına bile olsa bir güzellik katabilirsem bu insanları mutlu edebilir." (HABER MERKEZİ)