Erdoğan: Türkiye-Irak arasında askeri işbirliği anlaşmasına karar verdikArtı Gerçek

Irak Başbakanı Abdulmehdi Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adil Abdulmehdi'yi resmi törenle karşıladı.


Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi resmi bir ziyaret kapsamında Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Adil Abdulmehdi'yi resmi törenle karşıladı.

Erdoğan ve Abdulmehdi, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alındığını ve bölgesel gelişmelerin de masaya yatırıldığını aktaran Erdoğan, "Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması, istikrar ve güvenliğin sağlanması, Irak siyasetimizin temelini oluşturuyor. Irak’ın zenginliği olan tüm etnik ve dini gruplar, Türk halkının dostudur, kardeşidir Irak’ın uluslararası toplumla ilişkilerini geliştirme yönünde son dönemde attığı adımları memnuniyetle müşahede ediyoruz" diye konuştu.

'ENERJİ SEKTÖRÜNDE BÜYÜK BİR İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİMİZ VAR'

Irak ile 20 milyar dolarlık ticaret hacmini hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Yatırımlarımızı artırmanın yöntemleri üzerinde de bugün fikir teatisinde bulunduk. Irak’ın yeniden imarı konusunda DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına ve Irak’ın güneyine kadar uzanan ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi teyit ettik. Irak’ta mevcut başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçirmek ve yenilerini açmak suretiyle Irak’ın tüm bölgeleriyle ilişkilerimizi zenginleştirmek istiyoruz. Enerji sektöründe büyük bir iş birliği potansiyelimiz var. Elektrik alanında Irak’ın yakın vadede ihtiyacını karşılanmasına katkıda bulunabileceğimizi ikili görüşmemizde ifade ettim. DEAŞ tarafından tahrip edilen, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik" dedi.

'ÜLKEMİZ SUYUN İDARELİ KULLANIMINDA ÖNEMLİ MESAFE ALDI'

Bölgenin geçen yıl kuraklıktan, bu yıl ise yoğun yağışlardan etkilendiğini ifade eden Erdoğan, "Ülkemiz sulama teknolojileriyle, atık su yönetimiyle, çevreci uygulamalarıyla suyun idareli kullanımı konusunda önemli mesafe aldı. Bu tecrübemizi Irak’la paylaşmak amacıyla bu alanda özel temsilcim olarak Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu 50 kişilik çalışma grubu teşkil etmiş ve Irak’a özel bir eylem planı hazırlamıştır. Bugünkü görüşmemizde bunu da ele aldık" diye konuştu.

'SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİMİZ VAR'

Görüşmelerde, PKK konusunun da ele alındığını belirten Erdoğan, "Bu alanda Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda karar verdik ve bunun için de Dışişleri, Savunma Bakanım ve İstihbarat Teşkilatı Başkanım üçlü olarak muhataplarıyla bir görüşmeyi en kısa zamanda gerçekleştirecekler. Görüş birliği içinde olduğumuz diğer bir husus da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve meseleye kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasıdır. Bu bağlamda Irak’ın Astana platformunda gözlemci olarak yer almasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)