Irak Kürdistanı'nda mutabakatArtı Gerçek

Süleymaniye’de Goran, KYB ve Sosyalist Parti’yi ziyaret eden Neçirvan Barzani, temel konularda hemfikir olduklarını söyledi.


HABER MERKEZİ- Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve bazı hükümet yetkilileriyle Süleymaniye’de Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi’ni ziyaret eetti.

Görüşmeler sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Barzani, taraflarla “ikili yönetime karşıtlık, Bağdat’la diyalog ve birliktelik” konularında hemfikir olduklarını söyledi.

Bugünkü toplantıların durum değerlendirmesiyle ilgili olduğunu belirten Barzani, mevcut durumdan çıkış için iki öneri olduğunu, bunların en kısa zamanda seçim yapılması, ikincisinin de seçimlere kadar geçici bir hükümet kurulması olduğunu kaydetti.

Neçirvan Barzani, bütün tarafları ziyaret edeceklerini daha sonra da görüşmelerin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıp hükümet olarak karar vereceklerini belirtti. (Rudaw)