İran'da 'devletin yaptığı konutlar' yerle bir olduArtı Gerçek

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 400'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği depremde 'devletin yaptığı konutların yerle bir olduğunu' söyledi. Ölü sayısının artmasında da endişe duyuluyor


HABER MERKEZİ - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 7.3 büyüklüğündeki deprem sonrası 400’den fazla insanın hayatını kaybettiği Kirmanşah vilayetinde incelemelerde bulundu. Depremin en çok hasar verdiği Serpol Zehap ilçesine giden Ruhani, burada dikkat çekici açıklamalar yaptı.

İLGİLİ HABER: İRAN'DA CAN KAYBI 500'Ü GEÇTİ

“DEVLETİN YAPTIĞI KONUTLAR YERLE BİR OLMUŞ”

Yıkılan binaların çoğunun eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde yapılan sosyal konutlar olduğunu belirten Ruhani, "Devlet denetiminde yapılan konutlar yerle bir olmuş hâlbuki onun yanında halkın kendisi tarafından yapılan bina sağlam kalmış. Demek ki bu projelerde bazı sorunlar var" dedi. İran Cumhurbaşkanı, evsiz kalanlar için İslam Devrimi'nin ardından kurulan 'Konut Vakfı' tarafından konutların yapılacağını da söyledi. İran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi de "Yeni binalar dayanmış ancak kerpiçten yapılan eski evler tamamen yıkılmış" dedi. Acil olarak çadır, su ve gıdaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Caferi, şu ana kadar 22 bin çadırım deprem bölgesinde kurulduğunu açıkladı.[Toplu konut projelerindeki yardım çalışmalarını yakından izlemek isteyen Ruhani, izdiham nedeniyle alana giremedi.]


ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

300’e yakını Serpol Zehap ilçesinde olmak üzere, İran’da depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 400’ü geçti. Ancak arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten yetkililerin sayının daha da artabileceğini belirtiyor. Hâlâ ulaşılamayan köylerin olduğu bildirildi. Artçı depremler devam ettiği için yüzlerce kişi de geceleri evsiz geçiriyor.

Haziran 1990’da İran’ın kuzeyindeki Gilan eyaletinden meydana gelen depremde 40 bin kişi hayatını kaybetmişti. 2003 yılında da Bam kentinde meydana gelen deprem 31 bin kişinin yaşamına mal olmuştu.