'İran’dan yoğun şekilde soğan ithal ediyoruz'Artı Gerçek

Toptan satış fiyatı 3 lira olan soğan, Van'dan Türkiye'nin çeşitli kentlerine TIR'larla gönderiliyor.


Zam şampiyonu soğan İran’dan ithal edilmeye başlandı.

2018'de %184 ile fiyatı en çok artan ürün olan kuru soğanda,  İthalat Rejimine Ek Karar ile gümrük vergisi 28 Şubat'a kadar sıfırlandı. Van'ın İran'a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan yaklaşık 10 gündür ithal soğanların geldiğini belirten işçiler, günlük 3-4 TIR'ın sınırdan geçiş yaptığını aktardı. Her TIR'ın ortalama 22-23 ton aldığı belirtilirken, gelen ithal soğanlar Van'a giriş yaptıktan sonra Türkiye'nin diğer kentlerine gönderiliyor.

TOPTAN SATIŞ FİYATI 3 LİRA

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, İran'dan kuru soğan ithalatının 10 gündür devam ettiğini belirterek, "Şu anda İran'dan yoğun bir şekilde kuru soğan ithal ediyoruz. Belli bir süresi var. 28 Şubat son tarih ama bu süre uzatılabilir. Bizim aldığımız bilgiye göre soğanın toptan satış fiyatları 3 lira civarında" dedi.

İTHAL SOĞANA RAĞBET AZ

Öte yandan İran'dan gelen ithal soğanlara Van'da rağbetin az olduğu belirtildi. Manavlar gelen soğanların çok kalitesiz olduğunu belirterek, "Çünkü İran soğanlarında fire çok. Bir torba soğanın çoğunu bozuk veya yumuşamış olduğu için eliyoruz. Bizim yerli soğanlar daha iyi ve kaliteli. Belki bekleme süreleri olduğu için bu sorunlar yaşanıyor" diye konuştu.


(EKONOMİ SERVİSİ)