İran’da çatışma: 15 pastar öldüArtı Gerçek

İran’ın Kürdistan eyaletine bağlı Merivan kenti kırsalında yaşanan çatışmanın pastarlar ile PJAK arasında yaşandığı iddia ediliyor.ARTI GERÇEK - İran'ın batısındaki Merivan kent kırsalında İran pastarları (Devrim Muhafızları Ordusu) ile silahlı bir grup arasında çatışma yaşandığı ve en az 15 pastarın öldüğü açıklandı.

Merkezi Stockholm’de bulunan Farsça ve Kürtçe yayın yapan Aryen TV’ye bilgi veren yerel kaynaklar çatışmanın İran pastarları ile PJAK arasında yaşandığını iddia ederken, ölen pastar sayısının 16’ya çıkabileceğini, çatışma sırasında çok sayıda pastarın da yaralandığını söyledi.

İran resmi ajansı IRNA'ya konuşan Kürdistan eyaleti Emniyet Müdürü Rıza Mirzayi, sabaha karşı Merivan kent kırsalında güvenlik güçleriyle silahlı gruplar arasında çatışma çıktığını doğruladı.

Yerel saatle 02.00 sıralarında başlayan çatışmanın yaklaşık iki saat boyunca devam ettiğini söyleyen Mirzayi, çatışma sonucunda 11 pastarın hayatını kaybettiğini 8 askerin ise yaralandığını aktardı.

Mirzayi, saldırıyı hiçbir grup ya da örgütün üstlenmediğini de belirtti.

İran Kürdistan Demokrat Partisi de (İKDP) Merivan’da yaşanan çatışmaya ilişkin bir açıklama yayınladı. Yazılı açıklamada Merivan’a bağlı Der ve Nişkan köylerinde yaşanan çatışmanın adı verilmeyen “devrimci bir güç” ile İran pastarları arasında gerçekleştiği belirtildi.

Bölgede görev yapan Pastaran Ordusu’nun Hamza Karargahı da konuya ilişkin dün gece vakti bir açıklama yayınladı. Açıklamada, kim olduklarını tespit edemedikleri silahlı bir grubun askeri karargaha saldırdığı, çatışmalar esnasında karargahın silah ve cephane deposunun patladığı ve neticede 10 askerin öldüğü bilgisi verildi.

Geçtiğimiz hafta Merivan ve Pave kentlerinde Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) güçleri ile pastarlar arasında çatışmalar yaşanmış, 4 PJAK’lı ile bir pastar hayatını kaybetmişti.