İran, zenginleştirilmiş uranyum kapasitesini 4 kat artırıyorArtı Gerçek

İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört kat arttırdığını bildirdi.


ABD'nin ekomomik ambargoyu yoğunlaştırdığı İran'dan karşı hamle bir hamle geldi. İran Atom Enerjisi Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bugünden (Pazartesi) itibaren Natanz Nükleer Merkezi'nde yüzde 3,67 oranındaki uranyum zenginleştirme üretimini dört kat arttırdığını belirtti.

Kemalvendi, bir kaç hafta içinde İran'ın bu düzeydeki uranyum stokunun 300 kilogram tavanını aşacağını açıkladı.

Kararın Uluslararası Atom Kurumuna bildirildiğini belirten Kemalundi, İran’ın yeteri kadar sabrettiğini ve alınan kararın hukuki olduğunu söyledi. Kemalundi, “Bu karar aynı zamanda muhataplarımız için siyasetlerini değiştirmeleri ve nükleer anlaşmaya tekrar dönmeleri adına bir fırsattır” ifadelerini kullandı.

2015 yılında imzalanan Nükleer Anlaşması gereği, Tahran yönetimi, elinde 300 kilogram işlenmiş uranyum biriktiğinde bunu yurt dışına çıkarmakla yükümlüydü.

ABD yönetimi ise nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak 8 Mayıs 2018'de çekildiğini açıklamıştı.

İRAN, 60 GÜNLÜK ÜLTİMATOM VERMİŞTİ

Tahran yönetimi, 8 Mayıs'ta ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara tepki olarak söz konusu anlaşmadaki bazı yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini belirterek, zenginleştirilmiş uranyum stokunu yurt dışına göndermeyerek ülke içinde muhafaza edeceğini belirtmişti. İran ayrıca 60 günlük bir süre içinde anlaşmaya taraf ülkelerin, isteklerini yerine getirilmemesi halinde, iki yükümlülüğünü daha yerine getirmeyeceği konusunda uyarıda bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)