İşçi sendikalarından Cumhurbaşkanına tepki 'OHAL işçilere karşı ilan edilmiş!”Artı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sermaye yanlısı konuşmasına, işçi sendikalarından tepki geldi. Sendikalar, Erdoğan’ın OHAL ve grevlerle ilgili konuşmasının itiraf niteliğinde olduğunu söylediBahar KILIÇGEDİK


 ARTI GERÇEK- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yabancı sermayeli yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşma, işçi sendikalarının tepkisine neden oldu.

 

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından uygulanan OHAL’i, “ İş dünyamız daha iyi çalışsın diye yapıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında; “Soruyorum, iş dünyanızda herhangi bir sıkıntınız, aksamanız var mı? Biz göreve geldiğimizde OHAL vardı. Ama bütün fabrikalar grev tehdidi altındaydı. Hatırlayın o günleri. Şimdi böyle bir şey var mı? Tam aksine. Şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL'den istifadeyle anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki hayır, burada greve müsaade etmiyoruz, çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız" dedi.

 

11 GREV ERTELENDİ

AKP hükümetinin dönemi boyunca bu güne kadar 11 grev ertelendi. Petrol-İş, Kristal-İş, Lastik-İş, Türkiye Maden-İş, Birleşik Metal-İş Sendikaları ile Akbank çalışanlarının grevleri Bakanlar Kurulu Kararı ile ertendi. Erteleme ise “milli güvenlik”, “genel sağlık”, ya da “ekonomik ve finansal istikrarı bozucu” gerekçelerine dayandırıldı. 51 bin işçi, grev erteleme kararları nedeniyle haklarını arayamadı. İşçi Sendikalarının grev erteleme kararlarını protesto gösterileri ve hak arayışları ise her defasında OHAL’e takıldı.

 

MALUMUN İLANI

 İşçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve hakları ile ilgili mücadele veren işçi sendikaları Erdoğan’ın OHAL ve grev ertelemeleri ile ilgili konuşmasının itiraf niteliğinde olduğunu söylüyor. Grev ertelemesine takılan sendikalardan olan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Erdoğan’ın konuşmasını değerlendirdi.  Serdaroğlu, “Cumhurbaşkanı son derece doğru söylemiş. OHAL süreci içerisinde bu zamana kadar yapmış olduğu şeyleri çok açık şekilde dile getirmiş. Bunu biz biliyoruz, yaşıyoruz ama bilmesi gerekenler işçiler bilmiyor veya bilmek istemiyorlar. Türkiye’de baskıcı bir rejimi OHAL üzerinden özellikle çalışma hayatı ve işçiler üzerinden olabildiğinde yoğun uygulandığını, bir yıldır görüyoruz. Malumun ilanı işte… Yaptıkları şeyi ilan edip, bunu cesaretle söylüyorlar. Bir başka siyasi iktidar, bir başka Cumhurbaşkanı bunu söylese yer yerinden oynar. Bu kadar açık bir şekilde devletin, ‘işçilerin grevini, sermaye yüzünden sermayenin rahatı için yasaklıyoruz, engelliyoruz’ dese sendikaların ayağa kalması lazım. Top yekün ortak bir karşı duruşu, tepkiyi göstermesi gerekiyor” diye konuştu.  

 

GREV DEĞİL TÜM FAALİYETLER ENGELLENDİ

Grev yasaklaması dışında OHAL’in bir çok konuda isçi mücadelesinin önüne engel olduğunu belirten Serdaroğlu, ”Sendikal örgütlenmeler açısından özellikle muhalif ve mücadeleci sendikalar baskıcı bir yöntemle engellenmeye çalışılıyor. Fabrikalardan işçiler çıkarılıyor, sendikal örgütlenmelerin önüne geçiliyor. Ardından fabrika önünde eylem ya da direniş yapmak istediğinizde valilik genelgesi gösterilerek eylemler engelleniyor. Şehir merkezlerindeki basın açıklamalarımız bile engelleniyor. Grev yasaklanmasını derinden ve çokça yaşayan bir sendikayız. Grevin yasaklanması öncesinde üyelerimizi fabrika içerisinde, bahçesinde bilgilendirme yapmasını bile TOMA’lar getirerek engellediler.  Bir çok yerde işçi atılmasına karşı eylem yapmamıza gözaltılarla engelliyorlar. İki hafta önce Eskişehir’de kıdem tazminatının fona devredilmesinin doğru olmayacağına yönelik bir açıklama yapmak istedik. Ancak emniyet, OHAL gerekçesiyle yürümemizi engelledi.  Hatta ‘Olduğunuz yerde basın açıklaması yapmanız da izne tabi’ diyerek onu da engellemeye çalıştı. Grevi ertelenen yasaklanan cam işçilerinin eylemini ziyarete gittiğimizde OHAL gerekçesiyle yürümemize izin vermediler. Olabildiğince OHAL’i sermayenin rahatlığı için kullanmaya çalışıyorlar ” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI İTİRAF ETMİŞ

Hükümetin, OHAL’i ilk olarak FETÖ ile mücadele için ilan ettiğini açıkladığını hatırlatan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri Hasan Toprak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasının bir itiraf niteliğinde olduğunu söyledi. Toprak şöyle konuştu; “ Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL ilan edildiğinde, bunun halka yönelik bir uygulama olmayacağını ifade etmişti. Daha çok FETÖ ile mücadele olarak ortaya konulmuştu. Oysa Yüz binin üzerinde kamu emekçisi işinden edildi, hakkını arayan işçilerin grevleri yasaklandı. Dolayısıyla OHAL uygulamasının işçilere yönelik olduğu çok açık bir şekilde görülüyor. Daha önce Cumhurbaşkanı açıklama yaparak işverenlere ‘Neyiniz eksik, fabrikalarınız mı kapalı, işyerinize mi gidemiyorsunuz’ deyip OHAL’i kaldırmayacağını söylemişti. Bugünkü açıklaması esasen itiraf niteliğindedir. İşveren olduktan sonra ister FETÖ’cü olsun Kavurmacı gibi insanların serbest bırakıldığını da görüyoruz. İşçi ve emekçilere gelince gözaltı, grevler yasaklanıyor. OHAL  uygulamaları nedeniyle yüz binlerce kamu emekçisi açlığa mahkum edilmiş durumda. Bu hükümetin halktan yana, milletten yana bir hükümet olmadığını işverenden, sermayeden yana olduğunu Cumhurbaşkanı kendi ağzından da  teyit etmiş oluyor.”

 

İŞÇİ SINIFININ ÖNÜNE SET KOYULUYOR

Kristal –İş Genel Başkan Yardımcısı Selim Çallı ise Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin şunları söyledi; “Ertelemeden en çok başı ağrıyan sendikaların başında biz varız. Biz yıllardan bunun sıkıntısını çekiyoruz. Çalışanlar olarak en çok mağduriyete uğrayan kişiler bizleriz. Tabii ki böyle bir ifadenin Cumhurbaşkanının ağzından çıkması biz çalışanlar için çok üzücü…Grev hakkının ertelenmesi, Anayasal hakka müdahalenin hükümet tarafından yapılıyor olması çok üzücü bir şey. Biz özellikle OHAL sürecinde bir grev ertelemesi yaşadık. Bunun üzerine işyerlerimizde iş bırakma, üretimi durdurma eylemleri yaptık. Mersin, Eskişehir, Bursa, Gebze, Lüleburgaz’daki fabrikalarımızda işletme bünyesinde, işleri 2 saatlik bırakma eylemleri yaptık. OHAL şartlarında dışarıda eylem yapmamıza izin verilmeyince, kendimize göre bir yöntem geliştirerek, tepkimizi gösterdik. Amacımıza ulaştık. Hala bu ertelemeler devam ediyor. Cumhurbaşkanın ağzından böyle bir şeyin üstüne basa basa, tekrar  tekrar söylemesi biz çalışanlar ve sendikacılar için çok üzücü ve bizi zorlayıcı bir durum. Cumhurbaşkanı, sermayeye’ Ben sizin arkanızdayım, her zaman sizi kollamaya, gözetmeye devam edeceğim. Yatırımlarınıza devam edin’ diyor. Sermaye ve işverene güvence veriliyor ama maalesef sendikalarda her zaman olduğu gibi engelleniyor ve işçi sınıfının önüne bir set konuluyor.”