IŞİD'ın Şengal emiri Kayseri'de kağıt ve hurda toplamışArtı Gerçek

Bir yıl önce Türkiye'ye gelen Musullu Abdulhalık El Kurdi, Eylül ayında yakalandı. Tutuklanan Kurdi'ye 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.Kayseri'de, IŞİD'in Şengal askeri emiri ve ağır silahçısı olmaktan tutuklu yargılanan Irak uyruklu Abdulhalık El Kurdi (47), 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. IŞİD adına Telafer'de savaştığı belirtilen oğlu Mehdi Kurdi (18) ise beraat etti.
 
DHA'nın haberine göre Terörle Mücadele ekipleri, Melikgazi ilçesi Esentepe Mahallesi'ndeki bir eve 18 Eylül'de operasyon yaptı. Operasyonda Irak'ta bulunduğu dönemde IŞİD adına Sincar askeri emiri ve örgüt içinde ağır silahçı (havancı) olarak görev yapan Abdülhalık El Kurdi ve örgüt adına Telafer'de savaştığı belirtilen oğlu Mehdi Kurdi yakalandı. Zanlıların 1 yıl önce Türkiye'ye geldikleri, Esentepe Mahallesi'ndeki bir gecekonduya yerleşip, kağıt ve hurda toplayarak geçindikleri belirlendi. Baba ve oğlu tutuklanarak cezaevine konuldu.

Haklarında örgüt üyesi olmak suçundan Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan baba ve oğulun bugün görülen ikinci duruşmada savunmaları alındı.

Abdulhalık El Kurdi, tercüman eşliğinde verdiği savunmasında Musul'da yaşadığını, 1 yıl önce yasa dışı yollarla Kayseri'ye geldiğini anlattı. El Kurdi, "2016'ya kadar Irak'ta köyümde yaşadım. 2016'dan sonra Telafer'den, Suriye'nin Azez kentine geçtim ve bir süre orada yaşadım. Bir yıl önce de Hatay üzerinden yasadışı yollarla Türkiye'ye geçtim. Irak ve Suriye'de yaşadığım dönemlerde IŞİD saflarında yer almadım. Zaten, Azez, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolündeydi" diye konuştu.

"IŞİD ÜYELERİNİN OLDUĞU VİDEODAKİ FOTOĞRAF BANA AİT"

YouTube üzerinden paylaşılan IŞİD üyeleri olduğu iddia edilen video ile ilgili de "YouTube'da yer alan videodaki fotoğraf bana ait. Ama, ben koymadım. İbni Beled isimli kullanıcı tarafından yayınlanan ve Telafer bölgesindeki IŞİD'lilerin bulunduğu videonun kim tarafından yüklendiğini bilmiyorum. Fotoğrafın bana ait olduğunu kabul ediyorum. Ama videoda, fotoğrafın altında yazan isim bana ait değil, ismim yanlış yazılmış. Birileri evime girip, fotoğrafımı almış olabilir" diye konuştu.

"SAKAL BIRAKMAYANI IŞİD ÖLDÜRÜYORDU"

Musul'da IŞİD egemenliği olduğunu dile getiren Abdulhalık El Kurdi, savunmasını şöyle sürdürdü: "Tüm erkeklere IŞİD sakal bırakma zorunluluğu getirdi. Sakal bırakmayanları cezalandırıyordu. Hatta öldürüyordu. Ben de bu yüzden sakal bıraktım. Telefonumdan Suriye ve Irak'taki olayları takip ediyordum. Telefonumda IŞİD bayrağının bulunması okuduğum haber sitelerinden bir kalıntı olabilir. IŞİD, köyümüze gelince zulüm yapmaya başladı. Köyümüzde geniş bir arazimiz vardı. Zulümden kaçmak için buraya geldim. Bir yıl Azez'de beklememin nedeni parasızlık oldu, arabamı sattıktan sonra Türkiye'ye geldim.IŞİD'li değilim. Türkiye'ye yaşamaya geldim. Beni aileme gönderin."

TAHLİYE EDİLDİ

Tercümana gerek olmadığını, Türkçe bildiği için kendisini ifade edebileceğini belirten Mehdi Kurdi de, "IŞİD'liler köyümüzü ele geçirdi. 2016'dan sonra köyümüzü terk edip, Türkiye'ye geldik. IŞİD ile irtibatım yok. IŞİD, köyümüzü işgal ettiğinde 14 yaşındaydım. Biz buraya ekmek için geldik. Örgütle alakamız yok. Ailemiz mağdur oldu. Suçsuzum" dedi.

Mahkeme heyeti, Abdulhalık El Kurdi'yi 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mehdi Kurdi'nin ise delil yetersizliğinden beraatine karar verdi. Mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdiği Abdulhalık El Kurdi'yi cezaevine geri yollarken, oğlu tahliye edildi. (DHA)