IŞİD'liler ülkelerine dönüyor, Türkiye ilk sıradaArtı Gerçek

Hazırlanan son rapora göre kendi ülkelerine dönen IŞİD'li sayısında Türkiye ilk sırada yer alıyorHABER MERKEZİ - ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center'ın "Halifeliğin Ötesi: Yabancı Savaşçılar ve Geri Dönenlerin Yarattığı Tehdit" adlı son raporunda, Suriye ve Irak’ta yaşadığı kayıpların ardından ülkelerine dönen IŞİD üyelerine yönelik dikkat çekici bilgilere yer verildi.

TÜRKİYE İLK SIRADA

Rapora göre , IŞİD’in en az 5 bin 600 militanı Suriye ve Irak'tan ülkelerine döndü. Bu kişiler arasında Türkiye'ye dönen yaklaşık 900 kişi de var ve Türkiye bu kategoride ilk sırada yer alıyor. Bu veri Dışişleri Bakanlığı’na dayandırıldı. Rapora göre ülkelerine dönen savaşçıların bir kısmı hapsedilirken, kalanları izlerini kaybettirerek sonraki yıllar için önemli güvenlik riskleri oluşturuyor.

Rapor, IŞİD'in toprak kaybetmesine rağmen örgütün lider kadrosunun ülkelerine dönen savaşçıları uzun süreler kullanabileceği uyarısında bulundu:

"Bu kişiler eski silah arkadaşlarının çağrılarını yerine getirmeye yatkın olacaktır."

Soufan Center’a göre çoğu ülkenin, IŞİD kontrolündeki topraklardan dönen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu insanlarla nasıl başa çıkacağı ve entegrasyon konusunda hazırlıkları yetersiz ve bu konuda zorluk yaşanıyor.

IŞİD’E 33 ÜLKEDEN KATILIM

Soufan Center'a göre IŞİD’e 33 ülkeden katılım oldu. Türkiye, en fazla vatandaşı IŞİD'e katılan 7. Ülke oldu. Listenin ilk sırasındaki Rusya'yı ise Suudi Arabistan, Ürdün ve Tunus izliyor. Soufan Center'a göre çok sayıda ülkenin IŞİD'e karşı operasyon başlatmasının ardından örgüte katılımlar 2015 sonunda durma noktasına geldi. (BBC Türkçe)