İSKİ'ye bağlı 9 şirket batabilirArtı Gerçek

İSKİ suya indirim bahanesiyle yüklenici şirketlere ödemeyi yarı yarıya kesti.


Onur DALAR


ARTI GERÇEK - Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimi öncesi vaatlerinde gündeme getirdiği ve göreve gelir gelmez talimatını verdiği su indirimi sözü, İBB meclisinin su fiyatlarında yüzde 46’ya varan indirim ve kişi başına 500 litreye kadar bedelsiz su teklifinin oy birliği ile kabul edilmesi ile 15 mayıs tarihinde hayata geçti.

Suya indirim raporunun İBB meclisinde oylanması sırasında söz alan CHP grup sözcüsü Tarık Balyalı ise raporda "Binali Yıldırım’ın vaadi" ibaresinin yer almasını eleştirerek "Binali Yıldırım'ın böyle bir vaadi yok. Yıldırım, hane bazlı yöntemden kişi bazlı yönteme geçilmesini ve yüzde 10-11 oranında indirim yapılması önerisi var" dedi.

Balyalı ayrıca rapordaki ‘yüzde 46’ya varan indirim’ belirsizlik olduğunu indirim oranının ve ne sıklıkla zam yapılacağının raporda belirtilmesi gerektiğini söyledi. 

AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın İstanbul seçimlerinin kaybetmesinin ve YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal etmesinden sonra kendisine strateji olarak Ekrem İmamoğlu’nun vaatlerini ‘kopyala yapıştır’ yöntemi ile kendine mâl etmeyi seçtiği görülüyor. Ancak Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu’nun vaatlerine ayak uydurmakta zorlanacağı görülüyor. Çünkü geçmiş dönemin günahları AKP’nin yakasını bırakmıyor.

İSKİ’DE DENİZ BİTTİ

Daha önce Sayıştay raporlarında yer alan bilgiler İSKİ’deki gelişi güzel yönetimi gözler önüne seriyordu. Sayıştay 2016 denetim raporu "Hak etmediği halde, aile yardım ödeneği alan veya asgari geçim indiriminden yararlanan memurlar hakkında" tespitte bulunmuş, 450.000,00 tl tutarında "hatalı" ödeme yapıldığını tespit etmiş, ancak İSKİ tarafından işlem başlatılmamıştı.

Yine Sayıştay raporlarında koruma ve güvenlik memurlarına kıyafet alımı ihalesinde Maliye Bakanlığı’nın standart fiyatı göz önünde bulundurulmadığı ve İSKİ’nin 168.200,00 lira tutarında fazla ödeme yapıldığı görülüyordu. Ayrıca İSKİ’nin Kamu Haznedarlığı Genel Tebliği’ne aykırı olarak bir bankadan lüks araç temin ettiği, araçlarının değerinin ise 800 bin ile 900 bin TL arasında değişti haberleri de basına yansımıştı. Sayıştay raporlarını incelediğimizde ve basında yer alan haberlere baktığımızda örnekleri çoğaltabiliriz. Ben en çarpıcı olanlarını söyledim. 

Artı Gerçek’e konuşan İSKİ’ye bağlı olarak kanalizasyon ve onarım işlerini yürüten firmanın avukatı İSKİ’nin suya yapılan indirimi gerekçe göstererek aylık yapılan ödemelerde bu ay yarı yarıya kesintiye gittiğini söyledi.

İSKİ’ye bağlı olarak şirketin avukatı İSKİ’den aylık olarak ödeme aldıklarını, mevcut durumda işçilerine dahi ödeme yapamayacaklarını ve kendileri ile beraber 9 şirketin iflas tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. Avukat ayrıca hedef haline getirilmekten korktukları için seslerini çıkaramadıklarını, İSKİ’den ödemeleri almakta her geçen gün daha da zorlandıklarını söyledi.

BALYALI: SUYA İNDİRİM BAHANE, İSKİ’NİN BÜTÇESİNDE SIKINTILAR VAR

Konu hakkında Artı Gerçek’e görüş bildiren  İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise söz konusu durumun suya yapılan indirimle alakalı olmadığını, henüz uygulamanın hayata geçmediğini söyledi. Balyalı İSKİ’nin genel olarak bütçesinde de sıkıntılar olduğunu ve suya yapılan indirimin bütçedeki dengesizliği örtmek için bahane olarak öne sürüldüğünü de sözlerine ekledi.