İspanya yargısı: Tutuklu vekiller vekaleten oy kullanabilirArtı Gerçek

İspanya Yüksek Mahkemesi, tutuklu Katalan parlamenterlerin parlamento oturumlarına ve oylamalara katılamayacağına ancak vekaleten oy kullanabileceğine hükmetti.

HABER MERKEZİ- İspanya Yüksek Mahkemesi, tutuklu Katalan parlementerler Oriol Junqueras, Jordi Sanchez ve Joaquim Forn'un, "temsil görevlerini yerine getirmek" için oturumlara katılma talebiyle ilgili kararını verdi.

AA'nın haberine göre, kararda, "suçun tekrarlanma riskine" dikkat çekilerek, Katalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) lideri Junqueras'ın yanı sıra Sanchez ile Forn'un oturumlara veya oylamalara katılmak için hapisten çıkamayacağı belirtildi.

Haklarında kesinleşen bir hüküm bulunmadığı için bu kişilerin parlamenter olarak kayıt olabileceği belirtilen kararda, oy haklarını da vekalet vererek kullanabileceği ifade edildi.

Kararda, bağımsızlık referandumu sonrasında yurtdışına çıkmak zorunda kalan Katalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı Carles Puigdemont ve diğer dört eski bakan kastedilerek, "diğerlerinin" bu haktan yararlanamayacağı belirtildi.

Tutuklu parlamenterler, "devlete karşı isyan ve başkaldırma", "ayaklanma" ve "kamu malını kötüye kullanma" suçlamayarıyla yargılanıyor.

21 Aralık seçimleri sonrası Katalonya Parlamentosu'nun ilk oturumu 17 Ocak'ta yapılacak.