Netanyahu: Esad'la sorunumuz yok anlaşmalara uyarsa saldırmayızArtı Gerçek

Suriye ile İsrail arasında Golan Tepeleri yakınlarında düzenlenen operasyonlar nedeniyle gerginlik yaşanıyor.Rusya'nın başkenti Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, İsrail'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la sorunu olmadığı ve varolan ateşkes anlaşmalarına uyulması halinde Suriye'ye müdahale etmeyeceğini söylediği öğrenildi.

İsrail, Suriye'nin güneyindeki silahlı muhaliflere karşı ilerleyen Suriye ordusunun, silahtan arındırılmış Golan Tepeleri'ne güçlerini konuşlandırması halinde 'sert yanıt vereceği' tehdidinde bulunmuştu.

Dera vilayetinde ilerleyen Suriye güçlerinin militanların elinde olan ve Suriye'nin Golan Tepeleri bölgesinde yer alan Kuneytra'ya ilerlemesi bekleniyordu.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, İsrail parlamentosundaki konuşmasında "Biz 1974'teki muharebeyi kesme anlaşmasına uymayı sürdüreceğiz ve anlaşmanın her maddesine harfiyen uyulmasında ısrarcı olacağız. Herhangi bir ihlal İsrail devletinin sert yanıtı ile karşılanacak" demişti. Ertesi gün Golan Tepeleri'ne giden Liberman, 'İran ile vekili Şii milislere ait unsurlar saptadıklarından' söz ederek, 'bunların rejimlerin himayesi altında Golan Tepeleri'ne yerleşmeye çalıştığını' iddia etmişti.

İRANLI KOMUTAN MEYDAN OKUMUŞTU

İsrail ile İran asındaki gerginlik Suriye krizi nedeniyle yükselirken İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami'den Tel Aviv hakkında sert açıklamalar gelmişti. 

Times of Israel gazetesinin aktardığına göre Selami, Golan Tepesi yakınlarında, Suriye topraklarında 'bir İslam ordusu' kurulmasından övgüyle bahsederek 'İsrail'i yok etme tehdidinde' bulunmuştu. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)