Diplomatik krizde soykırım hamlesiArtı Gerçek

İsrail bugüne kadar Türkiye ile ilişkileri bozacağı nedeniyle gündeme getirmediği Ermeni Soykırımı’nı tanımaya hazırlanıyor.


DÜNYA - ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıması ve Gazze’deki katliam sonrasında Türkiye ve İsrail arasında yeniden yükselen gerilim diplomatik alanda karşılıklı hamlelerle artıyor. İki ülkenin karşılıklı olarak elçilerini göndermesinin ardından İsrail, bugüne kadar ilişkileri bozacağı nedeniyle gündeme getirmediği Ermeni Soykırımı’nı tanımaya hazırlanıyor.

Likud Partisi Milletvekili Amir Ohana ve Siyonist Birlik Partisi milletvekili Itzik Shmuly tarafından hazırlanan yasa tasarısı İsrail’in, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan 30’uncu ülke olmasını öngörüyor.

Tasarı sahibi milletvekilleri, iki ülke arasında yaşanan gerilimin payı olduğunu dile getirdi. Amir Ohana tasarı ile ilgili olarak, “Suriye’nin kuzeyinde her gün binlerce Kürt’ü bombalayan, Ermeni halkının soykırımından ve Asurilerin yaşadığı tarihsel korkunun sorumlusu olan antisemitik Türklerden ahlak dersi alacak değiliz” dedi.

Soykırımın tanınmamasına neden olan diplomatik gerekçelerin artık olmadığını belirten Ohana şöyle konuştu:

“Adalet için çok geç değil. Ermenilere yapılan korkunç adaletsizliği resmen tanımanın zamanı geldi. Hitler, Wehrmacht subaylarına Polonya’da kadın ve çocukların toplu imhası planını anlatırken ‘artık kim Ermenileri konuşuyor’ denmişti. Bu nedenle şimdiye kadar çoktan soykırımı tanımalıydık.”


İLGİLİ HABER: NETANYAHU: ERDOĞAN TERÖR VE KATLİAMI İYİ BİLİR

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNE 'ÜLKENE DÖN' DEDİ

İLGİLİ HABER: İSRAİL'DEN TÜRKİYE'YE MİSİLLEME


Tasarıya destek vereceklerini açıklayan Yeş Atid Patisi lideri Yair Lapid de “Erdoğan gibi antisemitiklerle uzlaşmayacağız. Uzun süredir açık olan Erdoğan’ın İslamcı terörün bir parçası olduğu gerçeğini hükümetin de açıklama zamanı geldi” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)