İstanbul'da 1+0 daire dönemi bitiyorArtı Gerçek

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği'ne göre yapılacak konutlarda en az bir oturma odası ve yatak odası bulunması gerekiyor

HABER MERKEZİ- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’ni hazırladı. Yeni yönetmeliğe göre her konutta en az bir oturma odası, bir yatak odası, bir mutfak, bir banyo ve bir tuvalet bulunacak. 3 katlı binalarda asansör boşluğu bırakılması zorunlu hale gelirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yönetmeliği onaylaması halinde İstanbul'da bundan böyle 1+0 daire yapılamayacak.

Yönetmeliğin hazırlanırken meslek odalarından ve akademisyenlerden görüş alınmadığı için eleştiren CHP il Meclis üyeleri  uygulamanın pek çok olumsuzluk barındığına dikkat çekiyor.

HER KONUTTA EN AZ BİR OTURMA ODASI BULUNACAK

Yeni yönetmelikte “Her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet bulunur. Açığa çıkan kat kazanmak ve kat sayısını artırmak amacıyla kot alınan nokta tespit edilemez. Kot alınan noktanın tespitinde bölge kat rejiminin aşılamaması ve sokak siluetinin korunması esastır. Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunludur” ifadeleri yer aldı.

CHP’Lİ HACIALİOĞLU: ÇATI KATLARI DUBLEKS OLABİLECEK

Yeni yönetmeliğin pek çok olumsuzluk barındırdığını söyleyen İBB CHP Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, “Çatı katlarındaki eğim, yüzde 33’ten yüzde 45’e çıkarıldı. Böylece çatı katlarının dubleks yapılmasının yolu açıldı” diye konuştu. Hacıalioğlu, yönetmeliğin hazırlanırken meslek odalarından ve akademisyenlerden görüş alınmadığını, sadece ilçe belediyeleri ile hazırlandığını belirtti. (DHA)