İstanbul’da yüzde 0.1 seferberliğiArtı Gerçek

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı yüzde 0.1 olduğu için İstanbullular tatillerini erteleme kararı aldı Rezervasyon iptal oranları yüzde 90'a çıktı.


31 Mart yerel seçimleri sonrasında İstanbul seçimlerinde İstanbul Belediye Başkanlığı adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark yüzde 0.1 olarak açıklanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerinin iptal edilerek 23 Haziran'da tekrarlanması kararı almasının ardından yurttaşlar tatil planlarını ertelemeye başladı. Öyle ki bazı turizm şirketlerinde rezervasyon iptal oranı yüzde 90'a çıktı, bazıları neredeyse bütün rezervasyonlarını iptal etti. Talep öyle yoğun ki artık turizm şirketleri yurttaşları arayarak, "Rezervasyonunuza ne yapalım" diye soruyor.

İstanbul Belediye Başkanlığı için seçimin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verilirken, AKP ve CHP adayları arasında önceki seçimde yüzde 0.1 civarında gerçekleşen oy farkı, bıçak sırtında geçecek seçime yönelik seçmen hassasiyetini zirveye taşıdı.

Söz konusu dönemde tatil ya da seyahat planı olan yüz binlerce kişinin, seyahat acenteleri, otel ve havayollarına rezervasyonlarının iptali için başvurduğu belirtilirken, CHP’li sahil belediyeleri de sosyal medya hesaplarından seçmenlere 23 Haziran’da tatile gelmeyip oy kullanmaları çağrısı yapmaya başladı.

İSTANBUL DIŞINDA OLACAĞI TAHMİN EDİLEN KİŞİ SAYISI 500 BİN

Turizm sektörü temsilcileri, seçim kararı öncesi 23 Haziran döneminde okulların kapanmasının da etkisiyle İstanbul dışında olacağı tahmin edilen kişi sayısının 500 bin civarında olduğunu, seçimin tekrarlanması kararının ardından seyahatini erteleyen ya da iptal edenlerin oranının ise yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirtiyor.

PRONTOTOUR: BÖYLE YOĞUNLUKTA BİR İPTAL OLMADI

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Reuters'ın haberinde yer alan değerlendirmesinde, “Çok yüksek bir seçmen hassasiyeti görüyoruz. Daha önceki seçim dönemlerinde de iptal başvuruları alıyorduk. Ama kesinlikle bu yoğunlukta değildi” diyerek, “Bizim 23 Haziran tarihine denk gelen 1,000 kişilik rezervasyonumuz vardı. Şu ana kadar bunun 90’ın üzerinde bir kısmını farklı bir tarihe kaydırdık. Bir ekip oluşturduk, müşteriler bizi aramadan biz onları arayıp rezervasyon tarihinizi değiştirmek ister misiniz diye sormaya başladık” yorumu yaptı.

YSK verilerine göre İstanbul’da kayıtlı toplam 10.57 milyon seçmen bulunurken, 31 Mart’ta bunların 8.87 milyonu oy kullanmıştı. CHP ve İyi Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu, yaklaşık yüzde 0.1’e denk gelen 13 bin civarında oy farkıyla AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ı geride bırakmıştı.

SEÇİM OLMASAYDI 500 BİN KİŞİ İSTANBUL’DA DEĞİLDİ

Farkın bu kadar küçük olmasının seçmenler arasında oy kullanma motivasyonunu artırdığının görüldüğünü belirten Onaran, “Hesaplamalarımıza göre, seçim olmasaydı yaklaşık 500 bin kişi 23 Haziran’da İstanbul dışında olacaktı. Buna tabi ki sadece paket tur alanlar değil, münferit olarak uçak ya da otobüs bileti alıp o tarihte İstanbul dışında olacaklar da dahil. Bu 500 bin kişinin çok büyük kısmından rezervasyonları için iptal talebi geliyor. Kesinlikle yüzde 90’ın üzerinde bir oranda olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Telekom sektöründe çalışan ve CHP’yi desteklediğini söyleyen 35 yaşındaki Berke Tunç da, seçimde oy kullanmak için seyahat planını iptal edenlerden biri. “Kız arkadaşımla hafta sonu seyahati için Beyrut’a gidecektim. İki ay önceden promosyon bileti aldım. Tereddüt etmeden iptal etmek istedik” diyen Tunç, “Geçen seçimin 13 bin oy farkla kazanıldığını görünce, bu seçimde bir oy bile önemli. Daha çok umutluyum çünkü Türk halkı vicdanlıdır. Siyasi görüş olarak desteklemese bile bir kerelik mağdurun yanında olmuştur her zaman" açıklaması yaptı.

TAMAMINA YAKINI İPTAL EDİLDİ

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu da, platform olarak 5 bin 500 civarında acente ile iletişim halinde olduklarını belirterek, İstanbul çıkışlı tatil rezervasyonlarının tamamına yakınında iptal başvurusu gözlediklerini söyledi.

Polatoğlu, “Acentelerde 23 Haziran’a denk gelen İstanbul çıkışlı rezervasyonların hemen hemen tamamında iptal başvuru var. Neredeyse yüzde 100 diyebilirim” dedi ve ekledi:

“Yurt içi rezervasyonlarda hiçbir sorun yok. Bütün acenteler otellerle anlaştı. Hava yolları da zaten ücretsiz iade ve değişim açıklamaları yaptılar. Ancak yurt dışı tarafında biraz problemle karşılaşıyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Acentelerin sık çalıştığı otellerin bir kısmı anlayış gösteriyor. Ancak yabancı hava yolu şirketleri tarafında biraz sorun var. Yabancı hava yollarının genel merkezlerine yazı yazıp durumu anlattık. Örneğin Air France bunlardan biri. Birkaç gün içinde cevap gelmesini bekliyoruz.”

Türkiye’nin havayolu şirketlerinden THY ve Atlasglobal seçim dönemine denk gelen tarihler için alınan biletler için ücretsiz değişim yapacağını açıklarken; Pegasus ve Onur Air yolculara ücretsiz değişimin yanı sıra iade hakkı tanıdı.

Türkiye'nin önde gelen hava yolu şirketleri 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçimleri için biletlerin ertelemelerini gerçekleştiriyor. Fakat iş biletin iptaline geldiğinde durum biraz karışık. Kimi şirketler biletlerin kesinti olmadan iptal edileceğini açıklarken, kimileri ise bilet ücretlerinde kesinti olacağını veya ‘müsaitlik durumuna göre' bilet ücretinden kesinti olabileceğini ifade ediyor.

SOSYAL MEDYADA İPTAL KOŞULLARINDAN BAHSETMEDİLER

Bazı şirketlerin açıklamalarında değişim yapılacağı ifade edilirken bazılarının açıklamalarında ise biletin iptal koşullarından bahsedilmedi.

Pegasus: 6 Mayıs öncesi 20-26 Haziran tarihlerini kapsayan İstanbul biletleri. İptal için ek koşul yok. Ücret kesintisi yapılmadan iade.

Onur Air: 7 Mayıs tarihinden önce alınan 15 Haziran – 15 Temmuz tarihini kapsayan biletler ücret kesintisi yapılmadan iade.

THY: 20-26 Haziran tarihleri arasında, Türk Hava Yolları ‘orijinal bilet kuralları' çerçevesinde iptal edeceğini söylüyor. Çağrı merkezi yetkilileri iptal biletlerde belirli bir ücret kesintisi yapılacağını söylüyor. Bu kesintinin miktarının anlık olarak değiştiğini belirtiyorlar. THY internet sitesinde yer alan bilgilere göre değişiklik veya iptal işlemi yaptıracak yolcuların ikametgâh belgeleri veya seçmen kayıt bilgisi ile müracat etmeleri gerekiyor.

THY normal koşullarda ‘ekonomi promosyon' biletlerinde iptal ve iade işlemi yapmıyor. Sadece biletin vergi bedelini iade ediyor. ‘ekonomi kısıtlı' biletlerde bilet ücretinden belli bir kesinti ile iade yapıyor.

‘Ekonomi esnek' biletlerinde iade yapılıyor.

‘Business esnek' uçuşa 1-12 saat kala yapılan iptal işlemlerinde yüzde 30 kesinti yapılıyor.

Atlasjet: 16 Haziran – 30 Haziran tarihleri arasındaki biletlerin iptal taleplerini karşılıyor. Kurumun internet sitesinde yer alan bilgilere göre cezasız olarak bilet iptal edilecek. (HABER MERKEZİ)