İstanbul'da 8 katlı bir bina çöktü: Ölü ve yaralılar varArtı Gerçek

3 katı kaçak yapılan bina hakkında yıkım kararı alınmış. Binada 43 kişi kayıtlı. Olaya yayın yasağı konuldu.


İstanbul Kartal'da 8 katlı bir bina çöktü. Enkaz haline gelen binada çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri arama yapıyor.

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema sokak üzerinde bulunan bina saat 16.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerini enkazda arama çalışmalarına başladı. Çevredeki vatandaşlar da itfaiye ekiplerine çalışmalarında yardım ediyor. 

Olayda 3 kişi yaşamını yitirdi, enkaz altından birinin durumu ağır almak üzre 11 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Bina enkazının altında kaç kişinin kaldığı bilinmiyor. Enkazdan çıkarılan yaralılar Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Hastanenin bir acil ünitesi, enkazdan çıkan yaralıları tedavi etmek üzere boşaltıldı. 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1'i ağır 7 yaralının enkazdan çıkarıldığını, kurtarma ekiplerinin 9 yaşında bir çocuk ile iletişim kurduğunu ve çocuğu kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çöken binanın yanında bulunan binada da bazı kolonların yıkıldığını, olası bir çökme riskinde enkazda çalışan arama kurtarma ekiplerini uyaracak bir sistem geliştirildiğini söyledi.

Binanın 1992 yılında yapıldığı, sadece 5 katın ruhsatının bulunduğu, 3 kat kaçak ilave yapıldığı belirtildi.  Ayrıca bina hakkında tutanak tutularak yıkım kararı alındığı iddia edildi.

Bir kadın, Kartal'da çöken binadan saatler sonra kurtarıldı:

ALTINOK ÖZ: BİNA HAKKINDA YIKIM KARARI YOK

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Artı TV'ye yaptığı açıklamada, "Patlama ile ilgisi yok gibi gözüküyor. Giriş katında bir tekstil atölyesi var iken bir ay önce boşaltılmış. Atölyede kimse yok. 1992 yılında ruhsat almış. Ben inceledim, bina usulüne uygun yapılmış sonra üç kaçak kat yapılmış ve binadan bir kişi de imar affına başvurmuş. 6 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Arama kurtarma çalışması sürüyor" dedi.  

Altınok Öz daha önce yaptığı açıklamada ise "Bina hakkında herhangi bir yıkım kararı yoktu. 14 dairede kayıtlara göre; 43 kişi yaşıyor" demişti. 

CEVİZLİ MUHTARI: PATLAMA YOK, BİNA KENDİ KENDİNE ÇÖKTÜ

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Cevizli Mahallesi Muhtarı Memiş Dikilitaş olayla ilgili bilgi verdi.

Binada 24 daire olduğunu söyleyen Dikilitaş, şunları kaydetti: "Binanın altındaki bodrum katında 15-20 çalışanı olan bir tekstil atölyesi var. Tam sağlıklı bilgi alamadık. 24 dairede de oturanlar var. Kaç kişi yaşadığını bilmiyorum. Cevizli-Orhantepe sınır olduğu için kesin bilgimiz yok. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Patlama yok, binanın kendi kendine çöktüğü söyleniyor. Binanın çok eski bina olduğu söyleniyor."

Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ ise binada 14 daire olduğunu, yaklaşık 27-30 kişinin binada yaşadığını söyledi. Dağ, binada oturanların yakınlara göre enkaz altına 15 civarında kişinini bulunduğunu ifade ederek, altta bulunan konfeksiyon atölyenin ise boş olduğunu dile getirdi.

BİNA RİSKLİ KATEGORİDE DEĞİL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kaynaklarına göre çöken binanın riskli kategoride olmadığı kaydedildi. Binanın bulunduğu alanın da kentsel dönüşüm alanı olmadığı bildirildi.

SAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, çöken binaya ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi. Yapılan açıklamada, "Adli Yargı sınırlarında olan Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak üzerinde bulunan 7 katlı binanın çöktüğünün öğrenilmesi üzerine; derhal soruşturma başlatılarak, Başsavcılığımızca bir Cumhuriyet Başsavcı vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilerek olay yerine intikal etmiş olup, olayla ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yürütülmektedir" denildi. 

VALİ: BİNANIN 3 KATI KAÇAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya çöken binaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Binanın 3 katı kaçak yapılmış" dedi. Binada kayıtlı 43 kişi olduğu bilgisini paylaşan Yerlikaya, "Duamız enkaz altında olan kardeşlerimizi bir an önce çıkarmak. Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7 kat 14 daireli olduğu, 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu biliyoruz. Belediye Başkanımız ve İmar Şube Müdürümüz 5 kat ruhsatlı olduğunu, 3 katın kaçak yapıldığını ve iskansız olduğu söylediler” dedi.

VALİ: ALT KATTA RUHSATI OLMAYAN TEKSTİL ATÖLYESİ VAR

Patlama iddiası da sorulan Yerlikaya, “Sebebini araştırıyoruz. Olay daha çok sıcak şu anda odaklandığımız bir konu var, can. Onlar bir an önce oradan almamız lazım” cevabını verdi.

Binanın altında tekstil atölyesinde çalışanların olup olmadığı sorusu üzerine Yerlikaya, “Enkaz altında olanlarla ilgili çeşitli rakamlar var. Kaç kişinin olduğu ifade etmem doğru olmaz. Bunu netleştirelim, bunu söylemek bizim görevimiz. Kartal Belediye Başkanımız ve İmar Şube Müdürümüz işletme ruhsatı olamayan bir tekstil atölyesinin olduğunu söylediler. Ama zaman verin bize” dedi.

Çökmenin hemen ardından yaşananlar kameralara yansıdı: SORUŞTURMA VE YAYIN YASAĞI KARARI 

Bu arada İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatırken, Anadolu Sulh Ceza Hakimliği ise yayın yasağı kararı verdi.

BİNALİ YILDIRIM: TEDBİR ALINMAZSA BÖYLE OLUR

Öte yandan; TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum enkaz alanına gitti. 

İncelemelerden sonra açıklama yapan Binali Yıldırım, "Bu olay bize şunu gösteriyor. Emniyet her şeyden daha önemli. Aşırı iştah yüzünden kurallara kaidelere, fennine, tekniğine uymadan 'Aman bir şey olmaz. Benim temelim sağlam, demirim fazla.' gibi düşüncelerle yapılmış binanın üzerine hiçbir tedbir almadan ilaveler yaparsanız büyük bir riskle karşı karşıya kalmak kaçınılmaz oluyor... Çok üzücü bir hadise ama şu anda 'Bu neden ve nasıl çöktü?' şeklinde bir meseleyle uğraşmak yerine bir an önce içeride olabilecek vatandaşlarımızı sağ salim çıkarabilmenin gayreti içerisinde arkadaşlar. Tabiatıyla hem idari hem adli soruşturmalar eş zamanlı olarak başlamış durumda. Sonuç ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

İMAMOĞLU KARTAL'A GİTTİ

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu da enkaz alanaına giderek incelemelerde bulundu. (HABER MERKEZİ)