İsviçre'de kadınlar iş bırakıyor: Eşit işe eşit ücretArtı Gerçek

14 Haziran Cuma günü İsviçre genelinde kadınlar 'Eşit işe eşit ücret' talebiyle iş bırakarak, gün boyu etkinliklerle alanlarda olacak.


ARTI GERÇEK- Kadınlar "Eşit ise eşit ücret", "Cinsiyetçilik, eşitsizlik ve kadına karşı şiddete hayır" diyerek, yaşamın her alanında eşitlik talep ediyorlar.

Fabrikalarda, bürolarda, çalışma yaşamında, sokaklarda, evlerde tam eşitlik sağlanmasını isteyen İsviçre'de yaşayan kadınlar, tüm kadınları mücadele etmek için, 14 Haziran grevine kendi öznel taleplerlerini de dile getirerek katılmaya çağırıyorlar.

Cenevre'de faliyetlerini yürüten DİDF`e bağlı Albatros Kültür ve Dayanışma Merkezi`ndeki kadınlar da yaptıkları açıklamalayla Türkiyeli göçmen kadınları 14 Haziran Kadın Grevi'ne katılmaya çağırdı.

Birlikte daha güçlüyüz diyen Albatroslu göçmen kadınlar,

"Bizler hem göçmen olduğumuz için, hem de kadın olduğumuz için iki kat sömürüye maruz kalıyoruz. Hem ucuz iş gücü olarak görülen göçmenler olarak, hem de erkek işçilere oranlara %20-30 daha az maaş alarak. Yerli-yabancı- göçmen ayrımı yapılmadan, tüm kadınlar 14 Haziran grevine katılmalıdır. Bizler de Albatros Kültür ve Dayanışma Merkezi`ndeki göçmen kadınlar olarak gün boyu etkinliklere katılıp, alanlarda taleplerimizle sesimizi duyurmaya çalışacağız. Yapılan araştırmalara göre kadınlar çalıştıkları iş için 15:24’ten sonra eşit ücret almadıklarından, tüm İsviçre`de sembolik olarak 15:24’te iş bırakacak ve alanlara çıkmaya başlayacak. Biz de Albatroslu kadınlar olarak o saatten itibaren Cenevre Plainpalais’de olacağız. 16:00’da hazırlıklar yapılacak ve kadınların coşkulu Yürüyüşü 17:00’de başlayacak. Haydi kadınlar sokağa, mücadeleye, özgürleşmeye! Çünkü birlikte daha güçlüyüz. 28 yıl aradan sonra ülke genelinde yapılacak ikinci Kadın Grevi`ne herkesin katılmasını istiyoruz."