İsviçre eski diktatörün kaçırdığı paraları iade ediyorArtı Gerçek

İsviçre hükümeti, Nijerya eski Cumhurbaşkanı Sani Abacha'nın ailesi tarafından ülkeden kaçırılan 321 milyon doların iade edeceğini açıkladı.


HABER MERKEZİ - İsviçre hükümeti, Nijerya'nın eski Cumhurbaşkanı Sani Abacha'nın ailesi tarafından çalındığı iddia edilen 321 milyon doları Nijerya'ya iade etme kararı aldı. İsviçre hükümetinden yapılan açıklamada, Nijerya hükümetiyle Dünya Bankası yetkililerinin iade koşulları için anlaşmaya vardığı belirtildi.

Nijerya, İsviçre'nin yanı sıra ABD'de de 480 milyon dolarlık mal varlığının ülkeye dönüşü için hukuk mücadelesi yürütüyor. Abacha ve ailesinin ülkeden kaçırdığı varlıklarının değerinin 4 milyar dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.

1993-1998 yılları arasında ülkeyi yöneten Sani Abacha'nın oğlu Abba Abbacha hakkında görülen bir davada mal varlığına el koyma kararı çıkmıştı.

Nijerya'nın eski Cumhurbaşkanı Sani Abacha, 1993 yılındaki askeri darbeyle iktidara gelmişti. 1998’deki şüpheli ölümüne kadar Abacha pek çok insan hakkı ihlaline ve anti demokratik uygulamaya imza atmıştı.