Jeffery, ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemeye geldiArtı Gerçek

James Jeffrey, Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarını sürdürürken, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes el-Ebda da bakanlığa geldi.


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffery Ankara'da Milli Savunma Bakanlığı’nda temaslarda bulundu. Jeffrey’nin temaslarında Suriye’nin kuzeyindeki askeri harekattan sonra ABD'nin arabuluculuğunda Türkiye ile Suriye Demokratik Güçleri arasında varılan ateşkese ve Türkiye ile ABD arasında imzalanan 13 maddelik mutabakata uyulup uyulmadığı ele alındı.

James Jeffrey, Ankara'da önce Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndaki "güvenli bölge" odaklı temaslarının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşen James Jeffrey iki ülke ilişkilerini ele aldı.

James Jeffrey Dışişleri Bakanlığı’ndaki temaslarını sürdürürken, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes el-Ebda da bakanlığa geldi. El Ebda içeride 20 dakika kaldıktan sonra bakanlıktan ayrıldı ancak James Jeffrey ile yapılan toplantıya katılıp katılmadığı bilgisi verilmedi.

Jeffrey, daha sonra Milli Savunma Bakanlığı'na geçerek bakan Hulusı akar ile görüştü. Jeffrey'e ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield de eşlik etti.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey iki günlük ziyareti sırasında ayrıca "Suriye muhalefeti"nden temsilcilerle de biraraya gelecek. 

James Jeffrey, en son 17 Ekim'de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte ateşkes görüşmesi dolayısıyla Ankara'ya gelmişti.

Jeffrey yarın da İstanbul'da, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya gelecek. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)