'Joan Miro Litografi ve Gravür' sergisiArtı Gerçek

Miro’nun bilinmeyen yönlerini ortaya çıkaran ‘Joan Miró Litografi ve Gravür’ sergisi 2 Aralık’a kadar UNIQ Expo'da ziyaret edilebilir.Ünlü Sürrealist sanatçı Joan Miro’nun 300'den fazla eserinin bir arada yer aldığı, "Joan Miró Litografi ve Gravür" sergisi, UNIQ Expo'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Miro'nun sulu boya, baskı resim, çizim, kolaj gibi eserlerinden oluşan ve 2 Aralık'a kadar sürecek sergide, sanatçının yakın arkadaşı ressam Pablo Picasso'nun da 20 eseri yer alıyor.

"Bu sergi 7 yıldan beri sürekli olarak Belçika’nın Spa şehrinde sergileniyordu. I. Dünya Savaşı’na son veren 1918 tarihli ateşkes antlaşmasının 100’üncü yıldönümü olduğu için bu eserlerin sergilendiği mekân başka sergiler için kullanılacağından mekânın boşaltılması gerekiyordu. 15 kadar koleksiyonerin özel koleksiyonları bu vesileyle İstanbul’a geldi." diyen kuratör ve sanat tarihçisi Jean-Christophe Hubert, bu sergide sanatçının tüm eserlerinden örnekler olduğunu belirtiyor. "Joan Miró sadece tablo yapan bir ressam değildi, bunun yanında farklı tekniklerle de çalışmış bir sanatçıydı; taş baskıydı, gravürdü... Dolayısıyla bu diğer teknikler de onun sanat hayatında önemli bir yer tutuyor. Bu sergi vasıtasıyla aynı sanatçının değişik yönlerini görme imkânı var."

Çocuklar içinde ayrı bir bölüm oluşturulan sergide, aynı zamandan atölye çalışmaları da planlanmış. 10 Mayıs’ta açılan sergi 2 Aralık’a kadar UNIQ Expo’da sergilenecek. (HABER MERKEZİ)