Kani Beko: II.Vahdettin de gidecekArtı Gerçek

Eğitimden sağlığa ülkede elle tutulur bir şeyin kalmadığını belirten CHP Milletvekili adayı Kani Beko, 'Meclis'te olmazsanız işçilerin sorunlarını çözemezsiniz' dedi.


DİSK Genel Başkanlığından istifa ederek CHP Milletvekili adayı olan Kani Beko, DİSK Ege Bölge Temsilciliğini ziyaretinde işçilere neden aday olduğunu anlattı.

Meclis'te olmadan işçilerin sorunlarının çözülemeyeceğini söyleyen Beko, "Neden aday olduğuma gelecek olursak grevler, yürüyüşler yapıyorsunuz ama bazı konuları bir türlü aşamıyorsunuz o yüzden ben şuna inanıyorum, emekten, demokrasiden, barıştan, adaletten, kardeşlikten, sendikal hak ve özgürlüklerden yana olanların mutlaka iktidarda olması ve siyasal iktidar sürecinde de görev alması gerekir inancındayım. Eğer siz TBMM’de bir fazla çoğunluğu elde edemezseniz, işçi arkadaşlarımızın sorunlarını kolay kolay çözemezseniz. Aday olmam da etken olan şey, 2 yıl önce ülkemizde bir OHAL ilan edildi, OHAL ilan edildiğinde Sayın Cumhurbaşkanının şöyle bir ifadesi vardı, biz FETÖ örgütüne karşı, darbe girişimine kalkanlara karşı OHAL’i ilan ettik. KHK ile bu örgütü ıslah etmeye çalışacağız’ demişlerdi. Ne oldu peki FETÖ bir araç oldu, amaç ise bu ülkede demokrasiye barış ve kardeşlik mücadelesi veren kurum, kuruluşlar ve sendikalar oldu’ dedi.

‘I. VAHDETTİN GİTTİ II. VAHDETTİN DE GİDECEK’

Evrensel gazetesi'nin İzmir bürosunun haberine göre, taşerona kadro meselesine, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde alınmayan önlemler nedeniyle yaşanan iş cinayetlerine değinen Beko  “Siyasal ve ideolojik anlamda görüşünüz ne olursa olsun şunu bilin ki önümüzdeki dönemde AKP iktidarda kalırsa 6.5 milyon insanımız kiralık işçi olacak. Ortaçağ’da köle satar gibi işçi kardeşlerimizi satacaklar. Kiralık işçinin sendikası, kıdem tazminatı yoktur. İşsizlik fonundan para alamaz ve 8 aydan fazla çalışamaz” diye konuştu.

Eğitimden sağlığa bu ülkede elle tutulur bir şeyin kalmadığını belirten Beko, sözlerini şöyle sonlandırdı: Biz bu toprakların çocukları olarak I.Vahdettin Osmanlı toprakları terketttiği zaman Ulusal Kurtuluş Önderimiz başta Mustafa Kemal olmak üzere bizim ülkemizde bir Cumhuriyet kurdular. 15 yıldan bu yana II.Vahdettin, Cumhuriyet ile uğraştı ama II.Vahdettin de gidecek, bu Cumhuriyeti kuran çocuklar ve CHP iktidar olacak’ 

(HABER MERKEZİ)