Karlov suikastı sanığı: 100 bin doları uzaya gitmek için gönderdimArtı Gerçek

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesi davasında sanıklar savunma yaptı. Mahkeme heyeti ara kararlarını açıkladı.Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Ankara'da 19 Aralık 2016'da katıldığı bir sergide polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin davada ara karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, dava sürecinde duruşmaya katılmayan tutuksuz sanık Abdulsamet Kekeç hakkında tutuklanmaya yönelik yakalama emri çıkarılmasını kararlaştırdı. Duruşma, 11 Şubat’a ertelendi. 

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen duruşmanın 3. celsesinde Karlov’un öldürüldüğü serginin organizatörü olan tutuklu sanık Mustafa Timur Özkan savunma yaptı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyan Özkan, ne suikast ile ne de "FETÖ" ile doğrudan ya da dolaylı bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Serginin organizasyonu için hiç kimseden talimat almadığını söyleyen Özkan, "Sergi ve suikast birbirinden bağımsız iki süreçten geçerek vaki olmuştur. Sergi projesi benimdir, yapılması talebi Ruslardan gelmiştir. Suikastı kimin yaptırdığını bilemem. Benim bildiğim sergiyi FETÖ’nün yaptırmadığıdır. Sergiyi ben yaptım, bunu yaparken de hiçbir yerden talimat almadım'' dedi.

"UZAYA GİTMEK İSTEDİM"

Hesap hareketlerinde 2 milyon 400 bin lira tespit edildiği, ABD’li bir şirkete 100 bin dolar para gönderdiğinin belirlendiği hatırlatılan Özkan’a, bu paranın kaynağı soruldu. “İfademde de bahsettiğim gibi gayrimenkul yatırımları yaptım” diyen Özkan, “Bu paraları mesleğim dışında bu işlerden kazandım. ABD’ye gönderdiğim 100 bin dolar; bu şirket, uzaya adam götüren bir şirketti. Ben de uzaya giden ilk Türk olmak için bu parayı gönderdim. O dönem Türkiye’den üç kişi başvuru yapmış ve para göndermişti. Benim çocuğum yok. Dünya malı dünyada kalır mantığı ile hareket edip gözümü karartıp gönderdim” yanıtını verdi.

Suikastı öğrenince şaşırdığını söyleyen Altıntaş’ın eski ev arkadaşı Sercan Başar da “Ne yapacağımı şaşırdım ve ağlamaya başladım. İşyerine gitmeye karar verdim. Burada beklerken terör şubeden olduklarını söyleyen iki polis geldi ve bana, ‘Emniyete konuyla ilgili toplantı var, senin bilgine başvuracaklar’ dediler. Daha sonra yapılan sorgulamadan gözaltına alındığımı öğrendim ve iki yıldır cezaevindeyim” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)