'Karne eylemi' yaptıkları için polisin şiddetine maruz kalan liselilere beraatArtı Gerçek

Kadıköy'de karne eylemi yapmak isterken polisin işkencesine maruz kalan liseliler ve eylemi takip eden gazeteciler, yargılandıkları davada beraat etti.


Rıfat DOĞAN


ARTI GERÇEK - İstanbul Anadolu 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada gösteri yürüyüş kanuna muhalefetten yargılanan lise öğrencisi 12 kişi ve iki gazeteci beraat etti.

Eylem sırasında gözaltına alınan liseliler ve gazeteciler polis otosunda da işkenceye maruz kalmıştı. Öğrencilere dönük işkence görüntüleri büyük tepki toplamıştı. 

İstanbul Kadıköy'de 8 Haziran 2018'de 'Karneler sizin gelecek bizim' pankartıyla eylem yapan 12'si lise öğrencisi ve ikisi gazeteci toplam 14 kişi hakkında 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten dava açılmıştı.

LİSELİLERİN EYLEMİ BARIŞÇIL AMAÇLA YAPILDI

Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme liselilerin eylemi için "Sanıkların katıldığı toplantı barışçıl amaçlarla silahsız ve saldırısız yapılmıştır. Sanıkların eylemlerinin başka bir suç oluşturduğundan söz etmek mümkün olmadığı hukuken korunabilecek sınırda kaldığı kabul edilmiştir" tespitinde bulundu.

POLİS İZİN ALINMAMIŞ OLSA DAHİ BU TÜR EYLEMLERE TOLERANSLI OLMALI

Mahkeme ayrıca "Önceden izin alınmamış dahi olsa bile barışçıl bir şekilde yapılan benzer gösterilerde kolluğun töleranslı davranması gerekmektedir" ifadeleriyle polisin uyguladığı şiddete de dikkat çekti.

Mahkeme gerekçeli kararında Avrupa İnsan Haklar Sözleşmesi'nin 11. Maddesi'nin 2. Fıkrası'na işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Davaya konu edilen eylem bu açıklamalar çerçevesinde değerlendirildiğinde de, 2911 sayılı kanunun 32/1 maddesi kapsamında suç olarak değerlendirilemeyeceği, sanıkların eylemlerinin başka bir suç oluşturduğundan söz etmek mümkün olmadığı için hukuken korunabilecek sınırda kaldığı kanaatine varılmakla tüm sanıkların üzerlerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu sabit olmadığından 5271 sayılı CMKnun 223/3-c maddesi uyarınca ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesine…"