Katolik okuldan Yeni Zelanda'da öldürülen Müslüman öğrenci için hakaArtı Gerçek

Yeni Zelanda yerlilerinin geleneksel dansı olan Haka, misafir karşılama, savaş çağrısı, cenaze veya kutlama gibi durumlarda icra ediliyor.


Yeni Zelanda'da bir Katolik okulun öğrencileri, okulun cami katliamında yaşamını yitiren eski bir Müslüman öğrencisi için haka dansı yaptı.

Abu Dabi'de doğan Hussein Hazim Al-Umari 1997’de ailesiyle birlikte Yeni Zelanda’nın Christchurch kentine taşındı. 1998-2001 arasında, bir Müslüman olarak, Katolik okulu St Thomas Of Canterbury Koleji’nde okudu. Al Umari, cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen saldırılarda yaşamını yitiren 50 kişiden biriydi.

Saldırıların ardından toplumsal çoğulculuk kültürü ile dikkatleri üzerine toplayan ülkede, Katolik okulunun bugünkü öğrencileri Al-Umari için okullarının geleneksel haka dansını yaptı. New Zealand Herald gazetesinin paylaştığı dokunaklı dans, internette en çok paylaşılanlar arasına girdi.

İLGİLİ HABER: YENİ ZELANDA'DA CAMİ SALDIRILARI: AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ ENDİŞELENDİRİYOR

İLGİLİ HABER: YENİ ZELANDA'DAN ERDOĞAN'A TEPKİ: İNSANLARIMIZI TEHLİKEYE ATIYOR

Okulun öğrenci temsilcisi Cameron Brewitt, “Bu trajediden sonra, kurbanlara okulumuzu ve toplumumuzu temsil edecek şekilde destek vermek, onlarla dayanışma göstermek ihtiyacı hissettik” dedi. New Zealand Herald gazetesine konuşan Brewitt, okullarının diğer din ve kültürlerden öğrenci kabul etmesinin kendilerini gururlandırdığını söyledi. Brewitt, “Okulumuz farklı kültür ve dinlere saygı gösteriyor. Bu çoğulculuk, hangi etnik kökenden veya dinden olursanız olun, bir saygıyı ifade ediyor” diye konuştu.

Yeni Zelanda yerlilerinin geleneksel dansı olan Haka, misafir karşılama, savaş çağrısı, cenaze veya kutlama gibi durumlarda icra ediliyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)